Tania kierownica do PC
Tania kierownica do PC 2021
Czy tania kierownica do PC jest warta zakupu? Sprawdźmy wszystkie największe zalety i wady tanich kierownic.
Wiele osób twierdzi, że jedynymi modelami wartymi uwagi, są te najdroższe i najbardziej profesjonalne kierownice do gier. Czy są one jednak rzeczywiście jedynym sensownym rozwiązaniem? Oczywiście nie.
Zdecydowanie nie można jednak popadać w skrajności, także w tę drugą stronę. Jeśli kupimy coś, co odstaje cenowo od najtańszych propozycji innych producentów, to nie spodziewajmy się zbyt wiele szczególnie po trwałości.
Trzeba też zaznaczyć, że trwałość, to w tym przypadku pojęcie względne. Zależy ona od typu gier. Jeśli gra będzie polegała na spokojnym prowadzeniu ciężarówki, to długość życia takiej kierownicy będzie zdecydowanie dłuższa.
Natomiast życie takiej kierownicy (niezależnie od modelu) będzie krótsze w przypadku, gdy będzie wykorzystywana do grania w gry wyścigowe.
Gdzie samo operowanie kołem kierownicy będzie zdecydowanie bardziej agresywne, szarpane, niekoniecznie tylko w prawidłowym kierunku. Będą łopatki zmiany biegów, gwałtownie naciskane różne przyciski itd.
Nie wszystkie gry wykorzystają też możliwości tych najdroższych kierownic. A większość jest wręcz opracowana w takim kierunku, by dobrze sterowało się w nich… wszystkim. Czyli na klawiaturze i myszce jako podstawie.
Dotyczyć to będzie np. gier rolniczych, w których sterowanie pojazdem jest uproszczone. Ale także w popularnych grach wyścigowych, które nie są nastawione na symulację, a na tryb zręcznościowy.
Gry te często nie oferują wykorzystywania nie tylko trybu force feedback, czyli odczucia sił, które działają na kierownicę, np. podczas: uślizgu koła, najechania na krawężnik; ale także dostępnej w tańszych kierownicach funkcji drgań.
Jeśli kupimy najdroższą kierownicę do gry, która nie będzie wykorzystywać jej funkcji, to możemy być bardzo rozczarowani.
Z drugiej strony nawet tytuły, które mają w nazwie symulację, dają możliwość sterowania za pomocą klawiatury i myszki. Czy tanie kierownice będą od nich gorszym rozwiązaniem?
Tania kierownica do PC – zalety
Największym plusem, jaki posiadają tanie kierownice do gier, jest to, że sterowanie za ich pomocą jest o wiele precyzyjniejsze od sterowania klawiaturą, a także realniejsze.
Nawet jeśli fizyka w grze jest bardzo uproszczona, to sterowanie np. ciągnikiem rolniczym za pomocą nawet najprostszej kierownicy, będzie dawało o wiele więcej przyjemności niż ciągłe korygowanie toru jazdy za pomocą klawiatury.
Także w bardziej wymagających grach taka kierownica sprawdzi się na tyle dobrze, że po prostu już nigdy nie będziemy chcieli wracać do sterowania w nich klawiaturą.
Brak trybu force feedback zaletą?
Kolejne plusy będą się wiązały z … brakiem trybu force feedback. Kierownica wyposażona w ten tryb, musi posiadać system silników, które potrzebują miejsca.
Tanie kierownice postawimy na biurku w miejscu przeznaczonym na klawiaturę. Z tymi droższymi może się to już nie udać i będziemy zmuszeni do zakupu dodatkowego stelaża, a więc cena wtedy jeszcze bardziej wzrośnie.
Kolejnym minusem trybu force feedback jest to, że pracę jego silników słychać, i to naprawdę całkiem głośno. Na pewno nie jest to pożądany efekt, a z czasem będzie się on raczej nasilał, a nie słabł (ale tu już coś za coś).
Normą w tańszych kierownicach jest za to system drgań. Jest on prosty, czyli mamy drgania lewej strony, prawej oraz całości. Drgania te występują z różną siłą. Jeśli gra to wykorzystuje, to efekt jest naprawdę ciekawy.
Poczujemy np. przejazd przez próg zwalniający, moment, gdy asfalt przechodzi w inny rodzaj nawierzchni, a także jazdę po tej nawierzchni.
Na gładkim asfalcie kierownica nie będzie drgać, ale zadrga z odpowiedniej strony mocniej, gdy wpadniemy w dziurę (im większa, tym mocniejsze drganie), a na kostce zadrga odpowiednio mocno do jej wielkości.
Najeżdżając prawym kołem na krawężnik, też odczujemy drganie bardziej po prawej stronie.
Pewien nieoczywisty plus zakupu tańszego modelu kierownicy jest taki, że sprawdzimy… czy jest nam ona w ogóle potrzebna, a także czy potrzebna jest nam droższa.
Jeśli apetyt urośnie tu w miarę jedzenia, to proszę bardzo. Jeśli nie… Wszystko można sprzedać, ale większą stratę finansową poczujemy przy zakupie, a także odsprzedaży tej droższej.
Minusy tanich kierownic
Największym minusem, jaki mają tanie kierownice do gier, może się okazać ich (już wspomniana) trwałość. To właśnie ona będzie miała przede wszystkim wpływ na precyzję sterowania samym kołem.
Już nowa kierownica może nie być pod tym względem ideałem, ale możemy tego nie odczuć, przy zużyciu zresztą też niekoniecznie. Zależy to oczywiście od stopnia tego zużycia, ale także od samej gry.
Może się to w niej objawiać np. drganiami kierownicy, czyli delikatnymi zmianami toru jazdy, które jednak nie muszą mieć większego wpływu na prowadzenie danego pojazdu.
Problemem jest tu głównie sposób, w jaki taka kierownica przenosi do świata gry swoją pozycję. W tanich kierownicach odpowiada za to prosty potencjometr, który posiada mechaniczne części.
W uproszczeniu pozycję kierownicy opisuje pozycja metalowego elementu na drugim metalowym elemencie. To mało precyzyjne i niezbyt trwałe rozwiązanie.
W drogich kierownicach stosuje się rozwiązane za pomocą optyki (lasera). Nie oznacza to jednak, że problemy zaczną się po kilku tygodniach. Taka kierownica może sensownie działać przez lata.
Zależy to od tego, jak ją będziemy eksploatować i jakiej precyzji będziemy od niej wymagać. Jej prostota sprawia, że nie ma w niej wiele rzeczy do zepsucia, a to akurat można uznać też za pewien plus.
Może złamać się łopatka od biegów, wyrobić gumka przycisku, ale w wielu kierownicach nie ma problemu i z tym. Są to rzeczy, które można naprawić nawet samemu.
Kąt obrotu kierownicy
Minusem jest także mały kąt obrotu takich kierownic, który nie odda na pewno manewrowania kołem kierownicy prawdziwego pojazdu. Szczególnie ciężarówki lub autobusu.
Tanie kierownice to np. 180, 200, ale też i 270 stopni obrotu, co w wielu grach okaże się wystarczające. Szczególnie jeśli producent gry zadbał o odpowiednie możliwości ustawienia sterowania.
Zbyt duży stopień obrotu w niektórych grach może nawet przeszkadzać, ale w droższych kierownicach często dostępna jest jego regulacja.
Jeśli duży kąt obrotu (np. 900 stopni) jest dla nas ważny, to musimy już pomyśleć o kierownicach z co najmniej średniej półki, czyli wydatku kilkuset złotych.
Kierownice takie oferują już także tryb force feedback, ale już niekoniecznie skrzynię biegów w systemie H i pedał sprzęgła. Czasami jest możliwość dokupienia takich akcesoriów osobno.
Tanie kierownice raczej nie oferują takich możliwości, chociaż spotyka się takie z pedałem sprzęgła lub sekwencyjną skrzynią biegów (w górę – w dół).
Warto jeszcze dodać, że w tanich kierownicach koło wraca zawsze do ustawienia na wprost.
A ich mocowanie może się ograniczać tylko do przyssawek, które mogą dobrze trzymać kierownicę, ale tylko np. na naprawdę gładkich powierzchniach.
Blat biurka może już nie spełniać tego wymogu. Szczególnie przy graniu w gry wyścigowe.
Tania kierownica do PC – czy warto?
Przed zakupem jakiejkolwiek kierownicy przemyślmy więc, jakie mamy w ogóle oczekiwania z nią związane i do czego jej tak naprawdę potrzebujemy.
Czy w grze lub w grach, w które gramy w ogóle daną kierownicę wykorzystamy? Czy na pewno chcemy kupić od razu najdroższą, a dopiero potem sprawdzać, czy jest nam potrzebna?
Jeśli nas stać, to nie musi to być najgorsze rozwiązanie. A może wystarczy dowiedzieć się od znajomego, która tania kierownica do PC zapewni odpowiednią precyzję i trwałość.