Jaki jonizator powietrza?

Jaki jonizator powietrza?

Zastanawiasz się, jaki jonizator powietrza wybrać? Sprawdź, czym w ogóle jest to urządzenie, jakie posiada funkcje oraz największe zalety. Poznaj opinie, aktualne ceny i najnowszy ranking jonizatorów powietrza.

Energooszczędne drzwi i okna skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia z dala od domu. Poza tym zatrzymują także niektóre zanieczyszczenia, ale niestety nie wszystkie.

Czasami zanieczyszczenie powietrza wewnątrz dorównuje temu, które panuje na zewnątrz a niekiedy jest nawet większe. 

Zanieczyszczenia takie jak dym tytoniowy, spalanie drewna i gotowanie czy gazy ze środków czyszczących i materiałów budowlanych, a także roztocza, pleśń i sierść zwierząt domowych przyczyniają się do niezdrowego środowiska w pomieszczeniach, które ma zły wpływ na zdrowie ludzi. 

Drobne cząstki o średnicy 10 mikrometrów lub mniejsze, w tym te znajdujące się w kurzu i dymie, są szczególnie niepokojące, ponieważ mogą przedostać się głęboko do płuc.

Oddychanie cząsteczkami przez zaledwie kilka godzin lub dni wystarczy, aby zainfekować płuca i spowodować ataki astmy.

Jest także powiązane z atakami serca u osób z osłabionym sercem.

Długotrwałe narażenie na wysokie poziomy cząstek wiąże się z zapaleniem oskrzeli, obniżoną czynnością płuc, a czasami przedwczesną śmiercią. 

Lotne związki organiczne, w tym formaldehydy, które są uwalniane do powietrza z klejów, farb i środków czyszczących, mogą powodować podrażnienie nosa, gardła i oczu, bóle głowy, nudności, uszkodzenie nerek i wątroby oraz układu nerwowego. 

Czy jonizator powietrza może pomóc? 

Jonizator to specjalny rodzaj oczyszczacza powietrza. Oczyszcza powietrze w pomieszczeniu poprzez ładowanie elektryczne cząsteczek powietrza.

Wiele oczyszczaczy używa wentylatorów i filtrów do usuwania zanieczyszczeń z powietrza.

Z kolei jonizatory powietrza wykorzystują jony do usuwania cząstek stałych, drobnoustrojów i zapachów powietrza.

Jonizatory sprawiają, że powietrze w pomieszczeniu jest zdrowsze do oddychania, szczególnie dla alergików, astmatyków i osób z innymi dolegliwościami oddechowymi. 

Jak działają jonizatory powietrza? 

Jonizatory powietrza opierają się na właściwościach chemicznych jonów. Jon to cząstka naładowana ujemnie lub dodatnie.

Ten rodzaj oczyszczacza wytwarza jony ujemne za pomocą energii elektrycznej, a następnie uwalnia je do powietrza.

Te jony ujemne przyczepiają się do dodatnio naładowanych cząstek w pomieszczeniu, takich jak kurz, bakterie, pyłki, dym i inne alergeny.

Dodatnie naładowane cząsteczki i jony ujemne łączą się ze sobą, tworząc gęste cząsteczki brudu, które nie mogą unosić się w powietrzu.

Te cięższe cząsteczki spadają na ziemię i czekają, aż zostaną odkurzone w późniejszym czasie. 

Różnice pomiędzy jonizatorem a oczyszczaczem powietrza

Głównym zadaniem jonizatora jest uwalnianie jonów ujemnych, a przez to zneutralizowanie nieczystości.

Powstające cząsteczki z jonów ujemnych i dodatnich znikają z wdychanego powietrza, ale nie są usuwane całkowicie.

Osiadają na podłodze, ścianach, szafkach itp. Konieczne jest często odkurzanie, a to może niekiedy sprawiać kłopoty. 

Podobne działanie, jednak z dodatkową funkcją, posiada oczyszczacz powietrza z jonizacją powietrza.

Poza tym, że może jonizować zanieczyszczenia w powietrzu, dodatkowo dzięki wykorzystywanym filtrom, skutecznie oczyści powietrze z powstających cząsteczek brudu.

Urządzenie ma zdolność oderwania i przyciągania do siebie tych cząsteczek ze wszystkich powierzchni. 

Samodzielne jonizatory radzą sobie z neutralizacją zanieczyszczeń, jednak to oczyszczacze powietrza potrafią skutecznie oczyścić powietrze i posiadają większą skuteczność jonizacji.

Dodatkowo zastosowanie filtrów HEPA w tego typu oczyszczaczach pozwala zmniejszyć zanieczyszczenia aż o 50%. 

Korzyści wynikające ze stosowania jonizatora powietrza

Dowody wskazują, że jonizatory powietrza oczyszczają powietrze z bakterii, kurzu, pleśni i pyłków. Ma to znaczący wpływ na osoby cierpiące na katar sienny i inne alergie sezonowe.

Dodatkowo jonizatory powietrza mogą pomóc złagodzić napięcie i poprawić jakość snu.

Badania naukowe pokazały, że wśród pozytywnych efektów fizjologicznych można wyróżnić: zmniejszoną częstość oddechów, obniżone ciśnienie krwi, lepsze samopoczucie oraz zwiększoną odporność na infekcje. 

Wpływ jonów dodatnich i ujemnych na organizm człowieka obserwowano już od początku XX wieku.

Zauważono, że zwiększone oddychanie powietrzem naładowanym jedynie jonami dodatnimi, powoduje niewystarczającą podaż tlenu w organizmie.

Sprawia to, że oddech staje się płytki, pojawia się znużenie oraz spadek energii. 

Jonizatory powietrza oraz oczyszczacze nadają świeżości i lekkości powietrzu w pomieszczeniach.

Czasami można spotkać się z porównaniami, że powietrze przefiltrowane przez jonizator daje podobne odczucia jak powietrze tuż po burzy lub ulewnym deszczu.

Zastosowanie urządzenia z funkcją nawilżenia dodatkowo podnosi wilgotność powietrza, a to również ma korzystny wpływ na płuca. 

Czy warto zdecydować się na jonizator powietrza do domu? 

Obecnie, praktycznie w całej Polsce, jakość powietrza jest niezwykle szkodliwa. Niestety wpływ mają na to warunki atmosferyczne oraz przede wszystkim liczba źródeł emisji spalin.

Najczystsze powietrze możemy zaobserwować wzdłuż linii morza, jest to wynik świetnego mikroklimatu i zwiększonej wilgotności powietrza.

Podobne efekty daje stosowanie jonizatorów wewnątrz pomieszczeń. 

Jonizatory w niezwykły sposób poprawiają jakość powietrza, a to przekłada się na zdrowie oraz samopoczucie.

Ponadto są proste w obsłudze i konserwacji oraz nie wymagają skomplikowanego czyszczenia. 

Jest to z pewnością coraz bardziej przydatne urządzenie w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku.

Producenci nie spoczywają na laurach, więc na rynku pojawia się coraz więcej modeli i marek, które posiadają różne parametry dostosowane do przeróżnych warunków oraz pomieszczeń. 

Rodzaje jonizatorów powietrza 

Wśród tych specjalistycznych oczyszczaczy powietrza wyróżniamy dwa typy: 

  • jonizatory klasyczne 
  • jonizatory termoemisyjne 

Pierwszy rodzaj, jonizatory klasyczne, podczas pracy wykorzystują wysokie napięcie elektryczne, aby móc emitować jony ujemne.

Niestety ten rodzaj jonizatora ma swoją wadę. Podczas emisji jonów ujemnych, pojawiają się także niewielkie ilości ozonu, a także tlenku azotu.

Te związki w zbyt dużych stężeniach mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. 

Z kolei jonizatory termoemisyjne wykorzystują wolne elektrony, które pochodzą z rozgrzanego metalu.

Ten typ jonizatora, nie powoduje powstawania związków szkodliwych takich jak tlenek azotu czy ozon, dzięki czemu można uznać go za lepszy i korzystniejszy niż jonizator klasyczny. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru jonizatora?

Współcześnie dostępna oferta jonizatorów powietrza jest bardzo szeroka. Istnieje wiele różnych modeli, które oferują rozmaite funkcje dodatkowe.

Parametry na które warto zwrócić uwagę podczas doboru jonizatora: 

  • rodzaj jonizatora – wybór należy rozpocząć od wyboru pomiędzy jonizatorem klasycznym, a termoemisyjnym. Oczywiście, warto wybrać jonizator termoemisyjny, ponieważ nie produkuje szkodliwych związków, a w związku z tym jest zdrowszym wyborem. 
  • rodzaj urządzenia – wśród możliwych urządzeń dostępne są zwykłe jonizatory, jonizatory 2w1, a nawet 3w1. Wybór zależy przede wszystkim od oczekiwanych efektów i korzyści. Czasami korzystniej jest zdecydować się na oczyszczacz powietrza z jonizacją, ponieważ takie urządzenie dodatkowo pozbywa się zanieczyszczeń i alergenów. Z kolei w urządzaniach 3w1 ciekawą, dodatkową funkcją jest nawilżacz powietrza, na który warto się zdecydować w przypadku problemów z wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. 
  • posiadane atesty – istotne jest, aby wybrane urządzenie posiadało europejskie atesty, które dopuszczają stosowanie go na naszym rynku. 
  • wydajność urządzenia – różnego rodzaju jonizatory mają różną wydajność. Jest to dosyć istotny parametr, ponieważ musi być dostosowany do wielkości pomieszczenia w którym ma być użytkowany. 
  • koszt eksploatacji – istotnym czynnikiem podczas wyboru jest fakt, jak drogie urządzenie będzie w utrzymaniu, jak duży pobór energii będzie je cechował oraz ewentualny koszt wymiennych elementów
  • cena oraz opinie użytkowników – ostatnie, jednak nie mniej istotne parametry, to cena i opinie. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami użytkowników, często wiele aspektów ujawnia się podczas codziennego stosowania. Nie ma także co ukrywać, że cena ma znaczenie. Czasem nie warto przepłacać za wysoko wydajne urządzenia, gdy takich nie potrzebujemy. Tańsze i bardziej kompaktowe również mogą być świetnym rozwiązaniem. 

W jakim miejscu ustawić jonizator? 

Podczas wyboru jonizatora, konieczne jest zapoznanie się z jego wydajnością. W ten sposób okaże się na jakiej powierzchni może działać.

Istnieje wiele urządzeń, niektóre z nich mogą działać nawet w pomieszczeniach o powierzchni 70 metrów kwadratowych, mniejsze świetnie sprawdzą się na 25 metrach kwadratowych. 

Jonizator powietrza należy ulokować w sypialni, gdyż to podczas snu jesteśmy najmocniej narażeni na skutki zanieczyszczonego, a także przesuszonego powietrza. 

Jonizator powietrza – funkcje dodatkowe

Jak już wspomniano, jonizatory mogą pracować na powierzchni od 25 do 70 metrów kwadratowych. Często powiązane jest to także z ceną za poszczególne urządzenie. 

Coraz więcej oczyszczaczy powietrza ma zainstalowany laserowy czujnik pyłów oraz wyświetlacz pyłów.

Laserowy czujnik pozwala na szybkie wykrycie zanieczyszczeń i przyspieszenie jego pracy po przekroczeniu określonego poziomu. Warto zwrócić na rodzaj zainstalowanego czujnika.

Najlepsze są czujniki pyłu PM2,5, trochę gorzej sprawdzą się czujniki kurzu, ponieważ znacznie wolniej reagują na smog i podobne zanieczyszczenia.

Sporo jonizatorów o jakości powietrza przekazuje informację w postaci kolorowego wskaźnika, w ten sposób łatwo kontrolować czystość powietrza. 

Zainstalowanie trybu automatycznego w jonizatorach pozwala na automatyczną jego pracę.

Oznacza to mniej więcej tyle, że praca jonizatora załącza się w momencie gdy urządzenie wykryje nowe zanieczyszczenie np. dym papierosowy. 

Najnowsze jonizatory wyposażone są w dodatkowy czujnik Bluetooth JBL. Dzięki temu czujnikowi urządzeniem można sterować przy użyciu telefonu komórkowego.

Ważnym dodatkiem jest także możliwość nawilżania powietrza. Warto wybrać wydajne nawilżacze powietrza, które sprostają wybranym powierzchniom.