Jaka kamera bezprzewodowa?
Jaka kamera bezprzewodowa
Przekonaj się, jaka kamera bezprzewodowa najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Poznaj ich rodzaje, funkcje i największe zalety.
Chyba już wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że kamery i monitoring towarzyszą nam na każdym kroku.
W odwiedzanych przez nas codziennie sklepach spożywczych, urzędach, na ulicach, nawet w lasach – wszędzie montowane są kamery.
Urządzenia te znajdują się też w wielu firmach i zakładach pracy.
Monitorowane są również prywatne posesje, których właściciele decydują się na nagrywanie okolicy ze względów bezpieczeństwa.
Bardzo popularne są też kamery samochodowe, mające różnorakie zastosowanie, mogą służyć przekazywaniu służbom dowodów łamania przepisów lub przydać się, gdy jesteśmy uczestnikiem zdarzenia drogowego.
Nie należy też zapominać o kamerkach internetowych. Upowszechniły się wraz ze spopularyzowaniem internetu i zwiększeniem dostępności do sieci.
W dzisiejszych czasach korzystamy z nich prywatnie, rozmawiając z rodziną i znajomymi, w szkole podczas zdalnego nauczania, jak również w pracy, jeśli wykonujemy ją zdalnie z domu.
Kamery rejestrują dźwięk i obraz lub nagrywają bez fonii. Sprzęt elektroniczny najczęściej jest niewielkich rozmiarów.
Czasami kamery są tak małe, że można je z łatwością ukryć i nagrywać bez informowania o tym innych.
Najmniejszy sprzęt może się przydać, gdy chcemy na przykład zdobyć jakiś dowód lub kogoś sprawdzić. Większe, widoczne kamery zazwyczaj mają też odstraszać np. złodziei lub wandali.
Jaka kamera bezprzewodowa – przeznaczenie
Kupując sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów – np. na to, czy urządzenie umożliwia podgląd na żywo przez internet, czy ma podczerwień, detektor ruchu, czy też stabilizator obrazu.
Kamery znajdują szerokie zastosowanie, nie trudno więc zgadnąć, że rynek oferuje liczne rodzaje kamer.
Jeśli chcemy, by nasz sprzęt spełniał swoją rolę i wszystkie nasze wymagania, powinniśmy wybrać urządzenie dopasowane do celu oraz miejsca, w jakim będziemy go użytkować.
Wymienić można kamery sportowe, szpiegowskie, internetowe, czy też samochodowe. Kryterium podziału stanowi w tym przypadku miejsce i sposób użytkowania oraz to, co chcemy rejestrować.
Innym podziałem kamer jest to, czy do korzystania z nich potrzebujemy kabla, czy obchodzą się bez niego. Kamery mogą być podłączane do prądu lub ładowane.
Oprócz celu rejestracji obrazu, kamery możemy też podzielić na kamery przewodowe i kamery bezprzewodowe.
Te, do których potrzebny jest kabel nazywamy analogowymi.
Nowocześniejsze urządzenia to inaczej kamery IP. Pozwalają na sprawdzanie nagrania z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.
Z takich kamer korzystają często firmy zajmujące się ochroną mienia – korzystając z podglądu na żywo mogą szybko reagować w sytuacji zagrożenia.
Kamery mają szerokie zastosowanie, które można dopasować do każdej sytuacji życiowej i codziennych czynności.
Kamerę sportową można wykorzystywać podczas jazdy na rowerze, na nartach, snowboardzie, górskich wspinaczkach lub podczas biegania.
Nadaje się również do wykorzystywania z pomocą selfie sticka. Możemy wybrać model z wodoszczelną obudową i nagrywać wodne sporty.
Kamery sportowe mogą się wydawać niepozorne – mają niewielką wagę i rozmiar, ale są wytrzymałe i świetnie sprawdzą się nawet podczas uprawiania sportów ekstremalnych.
Niektóre z nich umożliwiają nagrywanie wszystkiego, co jest wokół nas – ich kąt obrazu to 360 stopni.
Kiedyś najmniejsze kamery, wykorzystywane przez szpiegów, detektywów lub tajnych agentów mogliśmy oglądać jedynie na kinowym ekranie.
Zmieniło się to wraz z rozwojem technologii – teraz taki sprzęt jest na wyciągnięcie ręki.
Bardzo małe i dyskretne urządzenie przyda się, jeśli nie chcemy, by ktokolwiek wiedział, że w pobliżu jest kamera.
Możemy w ten sposób sprawdzić, co dzieje się w domu, gdy pozostawiamy dziecko pod opieką niani lub gdy zatrudniamy kogoś do sprzątania.
Kamery bezprzewodowe szpiegowskie są tak małe, że mogą zostać zamontowane w pluszowym misiu, ramie obrazu lub nawet w długopisie.
Posłużą też do zdobycia dowodów w jakieś istotnej dla nas sprawie.
Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kamer są kamery bezprzewodowe – internetowe, które służą nam od wielu lat. Są one wygodne w użytkowaniu, bo możemy je zamontować w dowolnym miejscu.
Urządzenie nie jest wbudowane w komputer, dzięki czemu możemy wybrać jej ustawienie i obraz, jaki będzie nagrywać.
Kamery internetowe wysokiej jakości gwarantują płynny obraz również przy słabym świetle.
Urządzenie bezprzewodowe zdaje się być najwygodniejszą opcją – unikniemy plątaniny kabli i bałaganu.
Można je przenosić w dowolne miejsce i wykorzystywać, gdy korzystamy z różnych komputerów.
Te urządzenia wymagają ładowania, warto więc sprawdzić jak długo może działać bateria po naładowaniu.
Mieliśmy stłuczkę, a sprawca wypiera się winy? Unikniemy nerwowych sytuacji, korzystając z kamery samochodowej, która zarejestruje to, co dzieje się na drodze podczas jazdy.
Możemy ją wykorzystać nie tylko wtedy, gdy jesteśmy świadkami bądź uczestnikami zdarzenia drogowego.
Nagranie możemy udostępnić służbom, jeśli kamera zarejestrowała bardzo niebezpieczne zachowanie innego użytkownika drogi.
Ale kamera w samochodzie przydaje się nie tylko w sytuacjach stresujących i niebezpiecznych.
Może nam służyć pomocą podczas parkowania. Urządzenia często wykorzystywane w tym celu są inaczej nazywane kamerami cofania.
Jaka kamera bezprzewodowa – funkcje
Jeśli zastanawiamy się nad zakupem kamery bezprzewodowej WiFi warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry urządzenia, które – jak sami się z czasem przekonamy – okażą się bardzo ważne w użytkowaniu sprzętu.
Pierwszym elementem, który warto sprawdzić jest przetwornik. To ważne szczególnie, jeśli kamera służyć ma do monitoringu np. naszego domu lub firmy.
Warto sprawdzić też kąt widzenia. Jak wiadomo najlepiej, jeśli kamera będzie w stanie zarejestrować jak największą przestrzeń.
To przydatne nie tylko w przypadku monitoringu naszego domu, ale też w kamerach sportowych. Niektóre umożliwiają obrót o 360 stopni.
Ciekawą i praktyczną funkcją jest reagowanie kamery na ruch i dźwięk.
Jeśli nasz sprzęt jest połączony z aplikacją na smartfona, to możemy od razu dostać powiadomienie, że kamera wychwyciła ruch.
Dzięki temu nie będziemy musieli śledzić nagrania lub go długo przeglądać. Kiedy coś zacznie się dziać, od razu się o tym dowiemy.
Niebagatelną rolę w każdym monitoringu odgrywa oczywiście rozdzielczość obrazu.
Chyba nikt z nas nie chciałby, by nagranie wykonane kamerą było rozmazane i trudne do odczytania.
Na to należy zwrócić uwagę bez względu na to, jakie urządzenie kupujemy i do czego ma nam ono służyć.
Jeśli będziemy korzystać z kamery po zmroku, to powinniśmy sprawdzić, czy sprzęt ma tryb nocny. Pozwala on na nagrywanie wyraźnego obrazu nawet w nocy.
Jak ważna jest to funkcja można sprawdzić, przeglądając nagrania z kamer umieszczonych w lesie lub parkach narodowych, które rejestrują aktywność zwierząt.
W kamerach bezprzewodowych liczy się również to, gdzie będziemy mogli zapisać nagranie i ile nam się go zmieści.
Dlatego powinniśmy zadbać o to, by kupowany przez nas sprzęt umożliwiał korzystanie z karty pamięci.
W przypadku kamer sportowych może się przydać stabilizacja obrazu.
To bardzo przydatna funkcja nie tylko wtedy, gdy używamy kamery podczas uprawiania sportu, ale też w sytuacjach dynamicznych.
Jeśli chcemy oglądać nagrania z kamery na ekranie komputera lub telewizora, przyda się też port HDMI, za pomocą którego połączymy urządzenie z większym ekranem.
W dobie smartfonów nieodłącznym elementem kamery bezprzewodowej jest łączność WiFi. Pozwoli nam śledzić obraz na żywo, czy też dokonywać modyfikacji w ustawieniach.
Istotne jest również to, jak długo kamera bezprzewodowa będzie mogła działać po naładowaniu. Warto zakupić urządzenie, które umożliwia jak najdłuższe nagrywanie.
Kamery IP
Kamera IP, nazywana też monitorującą, pozwala na podgląd na żywo.
Urządzenie przewodowe podłączone do routera przesyła obraz do internetu, dzięki czemu możemy go sprawdzić w dowolnym miejscu.
Z kolei kamera bezprzewodowa korzysta z sieci WiFi. W wyborze odpowiedniego rodzaju kamery pomoże określenie w jakim miejscu i celu chcemy korzystać z urządzenia.
Kamery IP mogą być zewnętrzne i wewnętrzne.
Mają szerokie zastosowanie – mogą się przydać zarówno do pilnowania naszego domu lub mieszkania, firmy, ale też będą pomocne w sprawowaniu opieki nad dzieckiem – w każdej chwili możemy sprawdzić co dzieje się w innym pokoju.
Praktyczną funkcją może okazać się czujnik ruchu oraz możliwość zdalnego ustawiania kamery.
Jeśli chcemy kupić kamerę, która będzie nam służyć na zewnątrz, należy pamiętać o kilku istotnych parametrach.
Po pierwsze urządzenie powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Odporność jest tutaj konieczna, bowiem na zewnątrz kamera narażona jest na działanie różnych czynników atmosferycznych – zmieniająca się temperatura, słońce, deszcz, śnieg.
Jej budowa powinna też ograniczać przenikanie do jej środka kurzu i zanieczyszczeń.
Należy zastanowić się nad kątem obrazu. Warto określić, jaką powierzchnię ma obejmować swoim okiem kamera.
Jeśli urządzenie służyć ma bezpieczeństwu, warto też zadbać o to, by łączyła się z aplikacjami, umożliwiała śledzenie nagrania na żywo, czy też informowała o wykryciu ruchu lub dźwięku.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór kamery obrotowej, która umożliwia nagrywanie obrazu w 360 stopniach.
Kamery bezprzewodowe zewnętrzne powinny też charakteryzować się długim czasem pracy baterii i jej wytrzymałością.
Tak, abyśmy mogli ją wielokrotnie ładować bez obaw o jej żywotność.
Monitorując okolicę naszego domu lub firmy przemyślmy też co jest dla nas istotne.
Bardzo wysoka jakość obrazu może oznaczać pogorszenie płynności ruchu.
Z drugiej jednak strony rozmazany obraz i nagranie, na którym w zasadzie nic nie widać może okazać się bezużyteczne. Należy przemyśleć co będzie nam bardziej potrzebne.
Dobrze, jeśli kamera zewnętrzna nie straci jakości po zmroku.
Warto więc sprawdzić, czy urządzenie, które chcemy kupić ma podczerwień. Jeśli kamera ma służyć do ochrony, to przydatną funkcją jest możliwość podłączenia jej do alarmu.
Przed zakupem warto też zastanowić się nad tym, czy chcemy, aby zapis z kamery był nagrywany, czy potrzebujemy jedynie podglądu na żywo.