SAPPHIRE HD 7790 OC z cichym i wydajnym chłodzeniem Dual-X

Autor: Dział Prasowy, 25 marca 2013 23:04:36

SAPPHIRE zaprezentował swoją pierwszą kartę z serii HD 7790, Radeona HD 7790 OC z dwuwentylatorowym chłodzeniem Dual-X, które wydajnie schładza układ graficzny i pamięci najnowszego modelu przy zachowaniu cichej pracy. SAPPHIRE HD 7790 OC Dual-X to wersja fabrycznie podkręcona: z taktowaniem rdzenia na poziomie 1075 MHz i taktowaniem pamięci równym 1600 MHz.

 

Karta SAPPHIRE HD 7790 OC Dual-X bazuje na 28-nanometrowym procesorze o nazwie kodowej Bonaire i wyposażona jest w 1 GB szybkiej pamięci GDDR5. Sprzęt oparto na architekturze GCN z 896 procesorami strumieniowymi. Ponadto najnowszy Radeon od SAPPHIRE korzysta z wszystkich technologii charakterystycznych dla rodziny HD 7000. Karta HD 7790 OC Dual-X jest zgodna z każdym PC wyposażonym w slot PCI-E x16 Gen 3.0 i obsługuje tryb CrossFire.

 

Warto dodać, że wkrótce na rynku pojawi się również standardowa wersja karty SAPPHIRE HD 7790, także wyposażona w 1 GB pamięci. Następny model z serii z HD 7790 od SAPPHIRE będzie taktowany zegarami 1000/1500 MHz. System chłodzenia SAPPHIRE HD 7790 1 GB oparty będzie na jednym wentylatorze i dwóch rurkach cieplnych. Reszta specyfikacji pozostanie bez zmian w stosunku do modelu OC Dual-X

 

Technologie AMD Eyefinity i AMD HD3D

Karta graficzna SAPPHIRE HD 7790 OC wspiera opatentowaną przez firmę SAPPHIRE technologię FleX i potrafi wyświetlać jednocześnie do czterech oddzielnych obrazów z osobnym dźwiękiem. Gwarancję pełnego wykorzystania technologii AMD Eyefinity i AMD HD3D dają cztery nowoczesne złącza: dwa złącza DVI (DVI-I oraz DVI-D), jedno HDMI, a także jedno DisplayPort. Do wyświetlania obrazu na trzech monitorach nie są potrzebne aktywne adaptery. Aby pracować na czterech monitorach, należy podłączyć monitor z portem DisplayPort lub użyć aktywnego adaptera.

 

Pakiet innowacyjnych funkcji

Rodzinę kart SAPPHIRE HD 7700 wyposażono ponadto w nowe lub usprawnione funkcje:

ZeroCore Power – pozwala znacząco ograniczyć pobór energii przez kartę graficzną poprzez zmniejszenie taktowań do minimalnych wartości; sprzęt pobierze jedynie około 3 W przy wygaszonym ekranie w trybie bezczynności i około 15 W podczas wyświetlania statycznego obrazu. Co więcej, w trybie QuadCrossFireX, ZeroCore Power wyłączy podrzędne urządzenia (wraz z ich chłodzeniami), dzięki czemu będą one pobierać tylko po kilka watów energii elektrycznej.

PowerTune – odpowiednio zarządza taktowaniami oraz sekcją zasilania, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości karty. Technologia PowerTune gwarantuje bardziej stabilną pracę sprzętu i wydłuża żywotność układu zasilania, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia.

PRT (Partially Resident Textures) – poprawia jakość generowanych obrazów poprzez wykorzystanie ogromnych, szczegółowych tekstur, których niewidoczna część nie jest ładowana do pamięci lokalnej; dzięki temu procesor graficzny zostaje częściowo odciążony od obliczeń.

APP Acceleration – wspomaga działanie wymagających aplikacji, umożliwiając korzystanie z bardzo dużej wydajności procesora graficznego do obliczeń równoległych, takich jak np. kodowanie wideo.

AMD Steady Video – stabilizuje obraz podczas odtwarzania amatorskich filmów nakręconych bez statywu.

 

Nowoczesne rozwiązania w serii HD 7000

W kartach z serii Radeon HD 7000 zaimplementowano także następujące rozwiązania i usprawnienia:

– zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.1, Open GL 4.2 i standardem OpenCL 1.2, systemem Windows 8 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1

– wykorzystano nowoczesne teselatory dziewiątej generacji, nawet dwa razy wydajniejsze od zastosowanych na karcie Radeon HD 6970

– poprawiono jakość filtrowania anizotropowego

– zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express 3.0

– zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu
120 Hz (po 60 Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie projektorów 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2

– usprawniono UVD (Unified Video Decoder).

 

Specyfikacja:

Model

SAPPHIRE HD 7790 OC Dual-X

Procesor graficzny

Bonaire

Proces technologiczny

28 nm

Pamięć

1 GB GDDR5 128-bit

Procesory strumieniowe

896

Jednostki teksturujące

48

Jednostki ROP

16

Zegar procesora graficznego

1075 MHz

Zegar pamięci

1600 MHz

System chłodzenia

Aktywny, Dual-X

Wyjścia

DisplayPort, HDMI, 2 x DVI (DVI-I, DVI-D)

Interfejs

PCI-Express 3.0

TDP

~ 90 W

Dodatkowe zasilanie

6-pin

 

Gwarancja i cena:

Sugerowana cena detaliczna karty SAPPHIRE HD 7790 OC Dual-X wynosi 629 zł brutto.

Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją producenta.

Źródło: Informacja prasowa

« Wróć do listy newsów

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign