Superkomputer IBM

Autor: Dział Prasowy, 14 grudnia 2010 12:34:44

Centrum superkomputerowe im. Leibniza (LRZ) w Garching w Niemczech podpisało kontrakt z firmą IBM (NYSE: IBM) na zaprojektowanie i zbudowanie uniwersalnego superkomputera z procesorami Intel® Xeon® nowej generacji, który posłuży do prowadzenia zaawansowanych badań naukowych. System będzie używał innowacyjnej technologii chłodzenia gorącą wodą, zużywając o 40 procent mniej energii niż porównywalne maszyny chłodzone powietrzem.

 

Nowy system o nazwie „SuperMUC” stanowi część Partnerstwa na Rzecz Zaawansowanego Przetwarzania Danych w Europie (Partnership for Advanced Computing in Europe, PRACE), infrastruktury HPC przeznaczonej dla europejskich badaczy i instytucji przemysłowych. Dzięki niemu społeczność naukowa skupiona wokół LRZ będzie mogła testować teorie, przeprowadzać eksperymenty i prognozować wyniki w niespotykany wcześniej sposób. Superkomputer zostanie sfinansowany wspólnie przez niemiecki rząd federalny i rząd Bawarii.

LRZ zajmuje się szeroką gamą zagadnień naukowych, od kosmologii i pochodzenia wszechświata do sejsmologii i przewidywania trzęsień ziemi. Aby udostępnić moc obliczeniową wielu użytkownikom o zróżnicowanych potrzebach, LRZ zbuduje system ogólnego przeznaczenia w oparciu o architekturę IBM System x iDataPlex z ponad 14 000 procesorów Intel Xeon nowej generacji. SuperMUC osiągnie szczytową wydajność rzędu trzech peta flopów, co jest równoważne pracy ponad 110 000 komputerów PC. Innymi słowy: trzy miliardy osób z kalkulatorami kieszonkowymi musiałyby wykonywać milion operacji na sekundę i na osobę, aby osiągnąć wydajność systemu SuperMUC.

 

SuperMUC będzie używał innowacyjnego chłodzenia wodnego, aby wyeliminować konwencjonalne systemy chłodzenia centrum danych. W przeciętnym chłodzonym powietrzem centrum danych nawet 50 procent zużywanej energii oraz emisji dwutlenku węgla nie jest pochodną przetwarzania danych, lecz zasilania systemów chłodzących, które zapobiegają przegrzaniu serwerów. SuperMUC łączy chłodzenie wodą – która usuwa ciepło 4000 razy skuteczniej niż powietrze — z energooszczędnymi procesorami Intela i zorientowanym na aplikacje, dynamicznym zarządzaniem systemami, aby jeszcze bardziej ograniczyć pobór mocy.

 

- SuperMUC zapewni nieosiągalny wcześniej poziom energooszczędność i wydajności poprzez wykorzystanie masywnego paralelizmu wielordzeniowych procesorów Intela oraz innowacyjnej technologii chłodzenia gorącą wodą opracowanej przez IBM. Podejście to pozwoli branży konstruować jeszcze potężniejsze superkomputery, a jednocześnie zachować kontrolę nad zużyciem energii - zauważył prof. dr Arndt Bode, prezes rady nadzorczej LRZ.

 

W miarę, jak systemy HPC stają się coraz bardziej wydajne, konieczne jest jednoczesne zwiększanie ich energooszczędności. Dlatego LRZ, IBM i Intel opracowują nowe, bardziej zrównoważone podejście do HPC. IBM wnosi swoje doświadczenie w projektowaniu i dostarczaniu systemów superkomputerowych najwyższej klasy. W szczególności zespół projektowy IBM w Boeblingen ma bogate kompetencje w dziedzinie energooszczędności, których dowiódł w porównywalnych projektach, takich jak superkomputer IBM Aquasar opracowany przez laboratoria IBM w Boeblingen i Zurychu.

 

Wykorzystując swój wiodący w branży poziom wiedzy na temat HPC, Intel współpracuje z IBM nad energooszczędną architekturą oraz dostarcza zaawansowane procesory, które będą napędzać nową maszynę. Obciążenia robocze SuperMUC będą obsługiwane wyłącznie przez wysokowydajne procesory Intela, bez korzystania ze specjalnych akceleratorów. LRZ ze swojej strony wnosi wieloletnie doświadczenie w dziedzinie obsługi i eksploatacji systemów superkomputerowych wysokiej klasy.

 

LRZ to ośrodek komputerowy monachijskich uniwersytetów oraz Bawarskiej Akademii Nauk. LRZ obsługuje naukową sieć danych w Monachium, oferuje różne usługi w dziedzinie przetwarzania danych oraz udostępnia zaawansowane zasoby komputerowe społeczności naukowej w Niemczech i innych krajach.

 

- SuperMUC to część superkomputerowej tradycji Bawarskiej Akademii Nauk, która pozwoliła uzyskać doskonałe wyniki w szerokiej gamie badań naukowych — powiedział prof. dr Dietmar Willoweit, prezes Bawarskiej Akademii Nauk. — Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z IBM, Intelem i innymi liderami branżowymi, dzięki której będziemy mogli kontynuować tradycję doskonałości i przywództwa naukowego. 

 

SuperMUC to największy system HPC budowany we współpracy firm IBM i Intel.

 

- Dzięki nowemu superkomputerowi niemiecka i europejska społeczność naukowa znajdzie się w pierwszym szeregu międzynarodowej konkurencji — powiedział Martin Jetter, prezes zarządu IBM Germany. — Ciągłe inwestycje w badania i rozwój w przyszłości przełożą się na doskonałe osiągnięcia badawcze. Jestem szczególnie zadowolony z tego, że nowy system jest projektowany i konstruowany przez ekspertów z ośrodka badawczo-rozwojowego IBM w Boeblingen we współpracy z kolegami ze Stanów Zjednoczonych i Azji. 

 

Dr Rajeeb Hazra, dyrektor generalny ds. wysokowydajnego przetwarzania danych w firmie Intel, powiedział: - Unikatowe partnerstwo firm IBM i Intel w połączeniu z naszą technologią mikroprocesorową nowej generacji doprowadziło do powstania najbardziej innowacyjnego, wydajnego i energooszczędnego rozwiązania superkomputerowego. Cieszymy się, że bierzemy udział w tym projekcie wraz z IBM oraz LRZ i wierzymy, że wyznaczymy nowy standard akademickich i rządowych instalacji superkomputerowych ogólnego przeznaczenia.


Źródło: Informacja prasowa

« Wróć do listy newsów

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0