Canon: nowe oprogramowanie dla aparatu EOS 5D Mark II

Autor: Piotr Szabla, 03 marca 2010 22:29:12
Firma Canon wstępnie ogłosiła udostępnienie zaktualizowanego oprogramowania sterującego dla wielokrotnie nagradzanej lustrzanki cyfrowej EOS 5D Mark II. Pierwsze informacje o tej wersji pojawiły się pod koniec 2009 r. Aktualizacja pozwoli na nagrywanie z prędkością 24 i 25 klatek/s do wbudowanej w aparat funkcji wideo EOS MOVIE i będzie dostępna do pobrania za darmo od połowy marca.

Aktualizacja 2.0.3, opracowana w oparciu o opinie fotografików i operatorów filmowych, udoskonala i tak już znakomite osiągnięcia modelu EOS 5D Mark II w zakresie wideo. Wprowadzenie nowych prędkości nagrywania rozszerza potencjał aparatu w dziedzinie wideo, pozwalając autorom filmów nagrywać z rozdzielczością 1080p Full HD przy 24 klatkach/s (dokładnie 23,976) – co stanowi optymalną prędkość dla wideo o charakterze kinowym. Prędkość 25 klatek/s przy rozdzielczościach 1920x1080 oraz 640x480 pozwala nagrywać filmy o parametrach wymaganych przy transmisjach w standardzie PAL. Nowy firmware zmienia także opcję 30 klatek/s na obowiązujące w standardzie NTSC 29,97 klatek/s.

Inne wprowadzone nowości to histogram używany podczas kręcenia filmów z ręcznym ustawieniem ekspozycji, tryb preselekcji czasu (Tv) i preselekcji przesłony (Av). Podczas kręcenia filmów dostępne będą także tryby ekspozycji. Usprawnione funkcje audio pozwolą ręcznie określić poziom rejestracji dźwięku dzięki miernikowi wyświetlanemu na ekranie LCD. Zwiększono także częstotliwość próbkowania audio z 44,1 KHz do 48 KHz. Pozwoli to uzyskać optymalną jakość dźwięku, wymaganą zwykle od nagrań o charakterze profesjonalnym lub przeznaczonym do emisji.

Aparat EOS 5D Mark II, wyposażony w matrycę CMOS o rozmiarach pełnej klatki i zgodny z szeroką gamą wysokiej klasy obiektów Canon, jest ceniony za znakomite osiągi w zakresie rejestrowania wideo HD. Model ten został wprowadzony na rynek we wrześniu 2008 r. i natychmiast otworzył świat nowych możliwości dla fotografików i autorów filmów.

Richard Walch, specjalizujący się w fotografowaniu sportów ekstremalnych, jako jeden z pierwszych miał sposobność przetestować aparat EOS 5D Mark II ze zaktualizowanym oprogramowaniem, kręcąc film snowboardowy pt. „I Love My Friends”. Komentując osiągnięcia aparatu w dziedzinie wideo, Walch powiedział: „Wprowadzenie nowych prędkości nagrywania otwiera przed użytkownikami niespotykane dotąd możliwości. Każdy operator filmowy, niezależny twórca filmów czy po prostu osoba kochająca kręcić własne nagrania powinna wypróbować ten aparat”.

Film „I Love My Friends”, nakręcony przez Richarda Walcha za pomocą aparatu EOS 5D Mark II z nowym oprogramowaniem dostępny jest na stronie http://www.canon-europe.com/eos5dmarkII

Oprogramowanie będzie dostępne do pobrania od połowy marca ze strony internetowej Canon pod adresem http://www.canon.com/eos-d/

Źródło:
Informacja prasowa

« Wróć do listy newsów

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign