Team Group Xtreem Apollo 2x1gb pc3200

Autor: 05_03_1992, 20 października 2006 20:10:31

Wraz z pojawianiem się najnowszych, coraz bardziej wymagających od peceta gier, przychodzi czas na modernizację naszego komputera. Aby w pełni cieszyć się najwyższą jakością detali w naszych ulubionych tytułach nie wystarczy wydajna karta graficzna oraz szybki procesor. Niezbędna również jest odpowiednia ilość pamięci RAM.Coraz częściej zestawy 2x512mb [do niedawna w pełni wystarczające], są wypierane przez dwa razy pojemniejsze, zapewniające płynną rozgrywkę, zestawy 2x1Gb. Na rynku jest ich mnóstwo. Nie problem kupić najprostszy zestaw 2Gb pamięci DDR/DDR2. Idziemy do sklepu, prosimy sprzedawce o takowy zestaw, a on daje nam pierwszy lepszy tani "KIT". Problem pojawia się w momencie, kiedy potrzebujemy kupić komplet podatny na podkręcanie, w dodatku za przystępną cenę. Do wyboru mamy masę pamięci takich producentów jak np. Geil, PDP Patriot, Kingstone, Kingmax, TwinMos, Corsair i innych. Dzisiaj przetestuję dla Was, niedostępne na polskim rynku pamięci renomowanej firmy Team Group. Dokładniej jest to zestaw 2x1gb Team Group Xtreem Apollo pc3200 cl2,5-4-4-8. Jak już wspomniałem pamięci są niedostępne w naszym kraju, zostały sprowadzone na testy z USA. Cena za ten komplet wynosi około 600zł. Jest to naprawde niewielka kwota, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż pamięci w ostatnich miesiącach znacznie podrożały, za najtańszy zestaw noname to wydatek rzędu 800zł! Zestaw został zapakowany przez producenta w standardowe, przeźroczyste opakowanie, które wystarczająco zabezpiecza kości przed ewentualnym uszkodzeniem podczas transportu. W pudełku oprócz pamięci znajduje się mała książeczka z instrukcją montażu oraz warunkami gwarancji. Pamięci objętę są dożywotnią gwarancją producenta, niestety w Polsce nie ma oddziału Team Group, w razie uszkodzenia należy je wysłać za ocean.
Od obu stron przykryte są efektownie wyglądającymi, aluminiowymi radiatorami koloru złotego. Radiatory są polerowane na lustro, co mi sie bardzo spodobało, ale to kwestia gustu :). Podczas pracy moduły grzeją się do naprawdę wysokich temperatur, dzięki dobrze skonstruowanym radiatorom ciepło odprowadzane jest natychmiastowo z grzejących się układów.
Patrząc od góry, łatwo dostrzec, że w układach, na których są zbudowane pamięci, widać dwa wcięcia, jedno po każdec stronie IC. Można więc łatwo wywnioskować, iż są to Microny 5b. Układy "osadzone" są na znanej w środowisku OverClockerskim płytce drukowanej BrainPower PCB, która zmniejsza zapotrzebowanie na napięcie, oraz wytrzymuje je nawet do 4V!!! Płytkę tą można poznać po tym, iż pamięci na niej zbudowane są niższe od standartowych (o jakieś 2,5mm), a PCB jest zrównane z górną krawędzią układów, oraz po oznaczeniu PCB, które widnieje na krawędzi płytki po prawej stronie - w tym przypadku B6U808
Zapoznaliśmy się zatem z budową tych cudeniek :) Czas na podkręcanie !!!
Tutaj niestety pamięci mnie rozczarowały... Sądząc po Pcb oraz układach Microna, spodziewałem się wyniku rzędu 270mhz, niestety zawiodłem się :(. Na standardowych timingach pamięci nie chcą się w ogóle podkręcać. Przy lubianych przez Microny timingach 3,0-4-4-8 1t i napięciu 2,6v, dały się przetaktować do 240Mhz. Dalsze podnoszenie napięcia nic nie dawało, wręcz pogarszając sytuację (mniej stabilna praca, nie była spowodowana wysokimi temperaturami ponieważ dałem ostry nawiew i były znacznie zimniejsze niż przy napięciu 2,6v). Myślę więc, iż są to te same układy Microna, które zastosowano w modelu Cronus (Micron 5b-f, lubią niskie napięcia, w Cronus'ach na 2,5v osiągały ~290mhz), tyle że selekcjonowane na rzecz właśnie droższych braci Cronus. Co ciekawe, przy 250mhz 2,7v + 0,3v pamięci przechodziły pętle w programie MemTest, ale już w SuperPi 1mb wyskakiwał błąd... Co dziwne dla Micronów 5b-f, układy nie chciały pracować przy cl2,0 na 200mhz... komputer zabootował dopiero przy takim ustawieniu na 180mhz! Nie pomagały na to żadne najlepiej dobrane alphy dla układów Micron. Taka widać natura tych przeselekcjonowanych Micronów 5b-f :). Mimo wszystko wydaje mi się, że 240mhz na zestawie za 680zł nie jest złym wynikiem. Zapraszam do zapoznania się z wynikami testów wydajnościowych.
Wyniki testów wydajnościowych przedstawione na wykresach :)
Jak widać podkręcone pamięci uzyskiwały widocznie lepsze wyniki w każdym teście (oczywiście oba ustawienia testowane były przy tej samej częstotliwości procesora - 2400mhz). Najwyższą przewaga (ponad 1000pkt) uzyskały w teście 3DMark01 SE. PODSUMOWANIE Tanie, ładnie prezentujące się w obudowie naszego komputera, wydajne pamięci, które z pewnością znajdą swoje miejsce nawet w komputerach amatorów podkręcania, za 680zł! Możliwości OC tych pamięci są porównywalne do zestawu PDP Patriot LLK 2x1gb, które kosztują ponad 1000zł! zalety: -cena -wygląd -dobra wydajność -dożywotnia gwarancja producenta wady: -niezbyt duże możliwości OC -brak dystrybucji TeamGroup na polski rynek
Pamięciom Team Group Xtreem Apollo 2x1gb pc3200 przyznajemy ocenę 8/10
Zapraszamy do komentowania publikacji na naszym forum dyskusyjnym
Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign