Krótki test AOC Q2963PM

Autor: Mateusz Szewc, 01 czerwca 2014 19:10:50

AOC Q2963PM

„Życie” monitorów w formacie 21:9 od samego początku nie było usłane różami. Sceptyczne podejście użytkowników i ogólna niechęć do tego typu „olbrzymów” wprawdzie nie miały logicznego uzasadnienia to brały górę nad opiniami użytkowników, którzy mieli okazję pracować na tego typu monitorach.  Jednak z biegiem czasu zaczęto doceniać ekrany ultra panoramiczne i to nie tylko przez firmy i korporacje, ale również przez zwykłych użytkowników. Potencjał jaki oferują jest ogromny, a odpowiednia konfiguracja i kalibracja nie tylko zwiększy wydajność naszej pracy, ale również jej komfort. Do naszej redakcji trafił AOC Q2963PM, któremu przyjrzymy się bliżej i zobaczymy co tak naprawdę ma do zaoferowania.
 

Specyfikacja techniczna 

Budowa
 

AOC Q2963PM to 29” monitor w formacie 21:9, składający się z dwóch części: matrycy i stojącego uchwytu. Obudowa wykonana została z dobrego jakościowo sztucznego i matowego tworzywa. Najwięcej wątpliwości budzi jakość wykonania i spasowanie elementów, które trzeba powiedzieć szczerze stoją na bardzo przeciętnym poziomie. Cały panel regulacyjny zainstalowany został po prawej stronie monitora. Przyciski są malutkie i dobrze wkomponowane w obudowę, dzięki czemu obsługa jest bardzo wygodna. Na ramieniu monitora ulokowana została cała gama różnego rodzaju złączy. Na prawej części są to: D-SUB, DisplayPort i DVI , natomiast na dolnej: HDMI/MHL, wyjście DisplayPort, dwa złącza mini-jack, wejście i wyjście dźwięku oraz złącze zasilania.

Na ramieniu swoje miejsce znalazły również dwa głośniczki, które swoją pracą wykonują dobrze i tylko dobrze, jednak więcej od tego typu dodatków nie można wymagać. Wspornik do którego mocujemy matrycę poprzez „wpięcie” wykonany został z  metalu, zapewnia on dobrą stabilność i przyczepność, tutaj nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Rozwiązanie połączenia ramienia z uchwytem ogranicza nieco możliwości fizycznej konfiguracji monitora, a możliwość ustawień sprowadza się tylko do pochylenia go w górę i w dół, taka koncepcja powinna zaspokoić potrzeby większości użytkowników, jednak Ci bardziej wymagający mogą być zawiedzeni. Zawiasy ramienia są sztywne i masywne, dzięki czemu po ich ustawieniu, monitor trzyma się stabilnie w ustalonej przez Nas pozycji.

PracaMożliwości podłączenia monitora do źródła obrazu jest kilka. W naszym przypadku przewodem transmitującym obraz był kabel HDMI. Pierwszymi słowami, które cisną się na usta po podłączeniu monitora są „Wow jakie to jest ogromne” i rzeczywiście tak jest. Obszar roboczy jaki oferuje monitor jest niesamowicie duży i na pewno zaspokoi każdego użytkownika, a szczególnie tych dla których pulpit jest jedynym folderem na pliki. ;-) Pozornie mogłoby się wydawać, że monitor takiego kalibru nie ma prawa bytu w domu przeciętnego „Kowalskiego”, nic bardziej mylnego. Zgadzamy się z opinią, że najwięcej z takiego rozwiązania skorzystają graficy, programiści i generalnie ludzie, którzy muszę mieć przed sobą mnogą ilość otwartych okienek, ale zwykły użytkownik również może dużo skorzystać na takim rozwiązaniu, chociażby zyskać niesamowity komfort pracy.

Po samym procesie podłączenia monitora warto zaopatrzyć się w firmowe oprogramowanie za pomocą, którego będziemy mogli przeprowadzić różnego rodzaju konfigurację m.in. podzielenie monitora na dwie lub więcej niezależnych części, a co za tym idzie? Możliwość jednoczesnego śledzenia lub otwarcia kilku zakładek programów czy innych aplikacji. Oprócz tego monitor obsługuje technologię PIP i PBP czyli oprócz oglądania kanału z jednego źródła, w innym małym okienku możemy oglądać  kanał z innego źródła.

Jeżeli chodzi o samą pracę i jej komfort jest bardzo dobrze. W związku z tym, że jest to panel wykonany w technologii IPS monitor cechuje się bardzo szerokimi kątami widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie,  bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i równomiernym podświetleniem. To z kolei składa się na to, że monitor bardzo dobrze sprawuje się podczas grania, przeglądania multimediów czy wykonywania codziennych prac biurowych.  

Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign