FRITZ!WLAN Repeater 310

Autor: Mateusz Szewc, 23 września 2013 12:29:53

WLAN Repeater 310

Po ostatniej recenzji dotyczącej produktów FRITZ! tym razem przygotowaliśmy dla Was test kolejnego urządzenia ze stajni niemieckiego producenta, chodzi o Repeater 310. Wzmacniacz jest o połowę tańszy od prezentowanego już modelu 300E, ale i nieco uboższy w funkcje. Jednak najważniejsze cechy produktu nie uległy zmianie, dalej wyróżnia się dobrą pracą i szerokim spektrum zastosowań.
 
 

Opakowanie


Jak już zdążył przyzwyczaić Nas producent, wzmacniacz zapakowany został w kartonowe pudełko na którym dominuje oczywiście kolor biały i niebieski. Nawet najmniejsza przestrzeń nie została zmarnowana, na pudełku znajduję się bardzo duża ilość zdjęć, dokładny opis funkcji i możliwości produktu oraz rzucający się w oczy napis „nowość”. Jeśli chodzi o samą zawartość, swoje miejsce w pudełku znalazł wzmacniacz i dokładna, opatrzona w obrazki instrukcja w języku polskim.
 


Wygląd


Repeater wykonany został z matowego plastiku, którego jakość wydaje się być bardzo dobra. Oczywiście co nikogo nie powinno dziwić jest on w kolorze białym i czerwonym.  Całość jest bardzo dobrze spasowana i zaprojektowana i nie można mieć żadnych zastrzeżeń do wykonania. Na frontowej części repeatera znalazł się panel na którym oprócz diod informujących o pracy wzmacniacza (power, WLAN, zasięg) znalazł się przycisk WPS służący do nawiązywania połączenia  z docelowym urządzeniem. W przeciwieństwie do modelu 300E zabrakło tutaj portu Gigabit LAN i to jest jedna z najważniejszych różnic.

 

Specyfikacja techniczna


  • Kompatybilny ze wszystkim modelami FRITZ!WLAN i innymi routerami WLAN
  • Wspólpracuje ze wszystkimi sieciami radiowymi WLAN: 802.11n (300 Mbit/s), 802.11g/a (54 MBit/s) oraz 802.11b (11 MBit/s) w pasmie 2,4 GHz
  • Pracuje zarówno w paśmie 2,4 GHz (w standardzie 802.11n/g/b)
  • Szyfrowanie metodą WPA2, możliwe także WPA, WEP-128 oraz WEP-64
  • Dioda pokazująca jakość połączenia i jego status
  • Współpracuje z nowym protokołem internetowym IPv6
  • Wymagania konfiguracji z pomocą asystenta: Windows 7, Windows Vista i Windows XP z Service Pack 2 lub wyższym, dostęp do Internetu
  • Działa po podłączeniu do każdego gniazdka elektrycznego o napięciu 230V
  • Wymiary ok. 51,5 x 81 x 66,5 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
  • Waga ok. 63 g


Tutaj natomiast obrazek prezentujący różnicę pomiędzy modelem 310, a 300E.

Działanie


Podstawowym zadaniem Repeatera 310 jest zwiększenie zasięgu i wydajności sieci WLAN, dzięki czemu urządzenia, które znajdują się poza zasięgiem stacji bazowej WLAN będą miały dostęp do internetu.  Sam proces instalacji urządzenia jest prosty i bardzo dobrze opisany w instrukcji i na stronie producenta. Pierwszym krokiem jest oczywiście podłączenie urządzenia do gniazdka w pobliżu komputera i stacji bazowej WLAN. Następnie musimy stworzyć połączenie pomiędzy wzmacniaczem i stacją bazową WLAN poprzez sieć WLAN. Mamy trzy możliwości stworzenia takiego połączenia: za pomocą WPS, za pomocą kreatora online i ręczne nawiązanie połączenia. Najszybciej i najłatwiej nawiążemy połączenie za pomocą konfiguracji WPS, całość sprowadza się do naciśnięcia przycisku na wzmacniaczu przez 6 sekund, a następnie w ciągu dwóch minut tę samą czynność musimy wykonać na routerze obsługującym WPS. Urządzenia automatycznie nawiążą połączenie poprzez sieć WLAN. W przypadku gdy router nie obsługuje WPS możemy nawiązać połączenie za pomocą kreatora online. Warunki jakie musi spełnić stacja bazowa WLAN to: widoczna bezprzewodowa sieć WLAN (SSID) i wyłączony filtr MAC (tylko przy pierwszym nawiązaniu połączenia). Sam proces tworzenia połączenia odbywa się za pomocą kreatora, gdzie postępujemy zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Ten sposób również jest łatwy i nikt nie powinien mieć problemów. Ostatnia możliwość to ręczne nawiązanie połączenia. Warunki jakie muszą być spełnione to: urządzenie obsługujące WLAN ze standardem szyfrowania WPA lub WPA2, urządzenie obsługujące WLAN musi automatycznie pobierać adres IP (DHCP). Po spełnieniu tych warunków nawiązanie połączenia sprowadza się do uruchomienia programu obsługującego WLAN i wyszukaniu sieci WLAN w otoczeniu. Wybieramy sieć „FRITZ!WLAN Repeater 310” i jako kod WPA/WPA2 wpisujemy 0000000(8 x zero). Otwieramy przeglądarkę i wpisujemy fritz.repeater. Dalszą część wykonujemy za pomocą kreatora i wyświetlanych instrukcji. Po nawiązaniu połączenia mamy dostęp do interfejsu użytkownika gdzie możemy skonfigurować wzmacniacz za pomocą kreatora, włączyć funkcje i sprawdzić informację o połączeniach. Interfejs możemy otworzyć na każdym komputerze połączonym z urządzeniem FRITZ!WLAN Repeater lub ze stacją bazową WLAN. Po pomyślnym przejściu procedury związanej z instalacją nasz sygnał skutecznie będzie wzmocniony i rozszerzony o nowe miejsca.


Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign