AVG Internet Security 8.5

Autor: Szymon Borowczyk, 01 sierpnia 2009 17:41:45

Użytkowanie

Firma AVG znana jest internautom przede wszystkim z bezpłatnej wersji swojego antywirusa. Jakiś czas temu na sklepowych półkach ukazała się kolejna odsłona wszechstronnego pakietu zabezpieczającego w wersji 8.5. Aplikacja tego typu z pewnością spodoba się użytkownikom, którzy pragną maksymalnie zabezpieczyć swój komputer przed cyberprzestępcami i wirusami. Pakiet AVG Internet Security 8.5 to dobrze wyposażona aplikacja, która oferuje użytkownikowi następujące moduły:

- Anti-Virus
- Anti-Spyware
- Anti-Spam
- Zapora
- Anti-Rootkit
- Skaner poczty e-mail
- Ochrona rezydentna
- Ochrona sieci WWW
- LinkScanner


Instalacja i konfiguracja

AVG Internet Security 8.5 współpracuje z systemami Windows XP oraz Vista. Instalacja pakietu nie jest trudna, przebiega sprawnie i w miarę szybko - wymagany jest jeden restart komputera. Początkujący użytkownicy docenią fakt, iż aplikacja dostępna jest w polskiej wersji językowej. W trakcie instalacji pakietu nie jest wymagany żmudny proces rejestracji - wystarczy podać klucz produktu, który otrzymałeś podczas zakupu. Po ponownym uruchomieniu komputera niezbędne jest przeprowadzenie konfiguracji pakietu. W tej kwestii AVG spisał się doskonale. Aplikacja krok po kroku przeprowadza użytkownika przez ten z pozoru skomplikowany proces. Osobom niedoświadczonym zaleca się pozostawienie domyślnie zaznaczonych opcji - komputer będzie w maksymalnym stopniu chroniony. Podczas konfiguracji możesz zdecydować m.in. o tym, jak często mają być pobierane aktualizacje oraz kiedy ma się odbywać rutynowe skanowanie systemu. W dalszych krokach komputer zaopatrzony zostanie w najświeższe aktualizacje baz wirusów oraz programu, a następnie konfigurowane są poszczególne moduły - firewall oraz ochrony sieci WWW. Cały proces jest bardzo intuicyjny, po jego zakończeniu program staje się gotowy do pracy.

 
Moduły

AVG Internet Secutiry 8.5 wyposażony został w kilka modułów. Wśród nich warto wspomnieć o:

 

  • Anti-Virus

Podstawowym elementem, z którego składa się pakiet Internet Security jest oczywiście antywirus. AVG Internet Security 8.5 udostępnia użytkownikowi praktyczną funkcję - skanowanie na żądanie. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na konkretny plik lub folder i wybraniu opcji Testuj za pomocą programu AVG, możliwe jest przeskanowanie danego obiektu w poszukiwaniu szkodliwego kodu. Pakiet zabezpieczający wyposażony został w monitor rezydentny, który kontroluje w tle działanie systemu operacyjnego. Jego działanie zostało sprawdzone na przykładzie niegroźnego wirusa testowego. AVG IS 8.5 już podczas próby pobrania zarażonego pliku podniósł alarm i przerwał pobieranie obiektu. Aby sprawdzić działanie skanera swojego antywirusa, przejdź do strony www.eicar.org. Ponadto, warto wspomnieć o funkcji skanowania przychodzącej poczty e-mail. Zarażone załączniki mogą być usuwane, a zainfekowana wiadomość widocznie oznaczona. Aplikacja nie obciąża zasobów komputera - podczas normalnej pracy zajmuje zaledwie 20 MB pamięci RAM.

  • Zapora

Firewall chroni komputer przed atakami z zewnątrz oraz uniemożliwia przedostanie się poufnych informacji do Sieci. AVG Internet Security 8.5 wyposażony został w praktyczną funkcje skanowania zainstalowanych w komputerze programów. Jest to niezbędne do ich bezproblemowej komunikacji z Internetem. Możesz zdecydować, czy skanowane mają być najczęściej używane katalogi na dysku (foldery Program Files oraz Windows) lub całe partycje. Uchroni cię to przed ciągłym klikaniem przycisku Odblokuj, gdy aplikacja będzie próbowała połączyć się z Siecią. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przygotowany został dodatkowy aplet konfiguracyjny - dostępny w menu Narzędzia. Za jego pomocą dowiesz się, które aplikacje zostały zablokowane oraz włączysz tryb Gry.
  • LinkScanner

LinkScanner to praktyczny dodatek do przeglądarek Internet Explorer oraz Firefox, który ostrzega użytkownika przed niebezpiecznymi stronami WWW, jeszcze przed ich odwiedzeniem. AVG na bieżąco skanuje wyniki wyszukiwań w popularnych wyszukiwarkach, czego wynikiem są znaczniki umieszczone obok linków prowadzących do stron. Najeżdżając na żądaną ikonę uzyskasz dodatkowych informacji dotyczących witryny. W przypadku, gdy zechcesz wejść na niebezpieczną stronę, ujrzysz komunikat ostrzegawczy. Dalsze wczytanie strony uzależnione będzie od twojej decyzji.

Interfejs i wygoda

Pakiet AVG Internet Security 8.5 jest aplikacją intuicyjną i prostą w obsłudze. Aby ujrzeć główne okno programu należy kliknąć dwukrotnie ikonę umieszczoną w zasobniku systemowym. Interfejs AVG IS 8.5 jest przejrzysty. Rozwijając okno powiadomień (znajduje się ono w dolnej części okna) ujrzysz dodatkowe wskazówki i informacje dotyczące poszczególnych opcji lub modułów. Po lewej stronie widnieją statystyki dotyczące aktualizacji i licencji. AVG sprawnie i szybko się aktualizuje - nie jest wymagana żadna inicjatywa ze strony użytkownika. Aplikacja informuje o swojej pracy, wyświetlając niewielkie powiadomienie tuż nad paskiem zadań. W górnej części okna znajdziesz pasek menu dający dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi i ustawień. Ponadto, warto wspomnieć o bezpłatnej pomocy technicznej udzielanej telefoniczne oraz poprzez e-mail, w razie wystąpienia problemów z pakietem. Usługa ta świadczona jest telefonicznie w godzinach 8.00 - 20.00 oraz całodobowo poprzez e-mail. 


Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign