Recenzja Lenovo Think Pad X300

Autor: Dariusz Kiełbowicz, 15 lipca 2009 21:02:13

Słowo wstępu

W przeciągu kilku ostatnich lat notebooki zdecydowanie zyskały na popularności. O ile jeszcze 5-6 lat temu komputer przenośny był atrybutem bogatego biznesmena dziś za 2500 zł możemy nabyć produkt spełniający większość wymagań amatora.
 
   Popularyzacja laptopa spowodowała stopniowe dopasowywanie produktów do oczekiwań masowego odbiorcy. Nie jest tajemnicą fakt, iż zdecydowana większość laptopów nabywanych przez osoby prywatne zastępuje komputer stacjonarny w domu. Typowy notebook spędza przytłaczającą większość swojego życia na biurku podłączony do zasilacza sieciowego.

   Jakość wykonania jak i odporność na uszkodzenia mechaniczne najpopularniejszych komputerów przenośnych także pozostawiają wiele do życzenia. Na błyszczących plastikach obudowy widać każdą rysę, każdy odcisk palca a dowolne mocniejsze uderzenie powodujeuszkodzenie.

    Kolejnym słabym punktem najpopularniejszych komputerów jest powszechnie stosowana błyszcząca matryca. Lustrzana powierzchnia mniej tłumi barwy od wersji matowej. Niestety jakiekolwiek boczne oświetlenie powoduje refleksy, które utrudniają pracę. „Amatorowi”, oglądającemu filmy w zaciszu mieszkania, nie będzie to przeszkadzało, lecz inżynierowi lub biznesmenowi zamieni pracę w koszmar.

    Jaki wybór pozostaje więc użytkownikowi „profesjonalnemu”? Osobie pracującej wiele godzin przy laptopie noszonym często ze spotkania na spotkanie, używanym w podróży lub w warunkach  polowych? Co powinna zakupić osoba dla której komputer stanowi narzędzie pracy, ma być wytrzymały, niezawodny, wygodny w użyciu a niekoniecznie piękny lub modny? Odpowiedź jest jedna, „profesjonaliści” powinni zwrócić uwagę na ThinkPady Lenovo.

Gdy inni producenci starali się przekształcić notebook w modne akcesorium cieszące oko  IBM ze swoimi produktami z serii ThinkPad zdawał się iść „pod prąd”. Na pierwszy rzut oka szare, nudne, kanciaste i toporne sprawiają wrażenie jakby wyjętych z innej epoki.

Zainteresowanych tematem zachęcam do poszukania informacji na temat legendarnej serii T ThinkPad. Dlaczego legendarnej? Wystarczy wspomnieć o magnezowej „klatce” schowanej wewnątrz notebooka, chroniącej wszystkie podzespoły (włącznie z matrycą), metalowych zawiasach, aby sprawa stała się jasna. Żaden błyszczący plastikowy wynalazek nie zniesie tyle co ThinkPad T.

Testowany dziś notebook należy do serii X ThinkPadów – jest to grupa laptopów przenośnych.  Ich masa rzadko przekracza 1.5 kg, wymiary są zbliżone do gabarytów kartki A4 a czas pracy na baterii (zazwyczaj) deklasuje konkurencję. W największym skrócie seria X zawiera wszystkie zalety serii T, jest tylko dużo mniejsza, lżejsza i... droższa.


 

Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2 Strona 3 Strona 4 Strona 5 Strona 6

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign