Compro VideoMate V150F/T750F - monitor wykorzystany

Autor: Piotr Maliński, 22 czerwca 2009 14:14:34

Monitor wykorzystany

Dziewiętnasto-, czy dwudziestodwucalowy ekran kosztujący relatywnie niewielkie pieniądze i mogący wyświetlić obraz o stosunkowo wysokiej rozdzielczości, a do tego obecny w coraz większej ilości domów – czyli zwykły monitor LCD – oprócz swojej podstawowej funkcji nadaje się bardzo dobrze również do innego celu: mianowicie do użytku jako telewizor. Jednak jedynie marginalna część monitorów ma wbudowany tuner telewizyjny, a w dodatku w takich modelach wyświetlany obraz, czy sam tuner, nie jest najwyższych lotów. Co więc pozostaje przeciętnemu „użyszkodnikowi”, który chce wykorzystać monitor w tym celu? Oczywiście kupno dodatkowego tunera zajmującego się odbiorem sygnału telewizyjnego i wysyłającego go do monitora w akceptowanej przez niego formie.

Artykuł ten został zrealizowany dzięki dwóm produktom firmy Compro: modelom VideoMate V150F oraz Vista T750F. Pierwszy to urządzenie zewnętrzne, drugi to typowa „karta telewizyjna”. Oba odbierają sygnał analogowy, zaś model wewnętrzny dodatkowo cyfrowy DVB-T.

 Zewnętrzny czy wewnętrzny?
Tunery przyjęły obecnie dwie najpopularniejsze formy, co miało odwzorowanie również w obiektach testów: jedną z nich jest samodzielna, wolnostojąca „puszka” którą wpinamy pomiędzy komputer a monitor i doprowadzamy do niej sygnał telewizyjny, drugą zaś karta rozszerzeń wkręcana do komputera (ewentualnie podłączana przez port USB) i wysyłająca sygnał telewizyjny za jego pośrednictwem.
Dywagacje na temat „wyższości” któregoś z rozwiązań zwolennikom jednego z nich mogą trochę przypominać spór o to, co było pierwsze: kura czy jajko. Jednak warto choć trochę uwagi poświęcić temu, jakie są plusy i minusy każdego typu urządzenia.
Jeżeli w ogóle rozmawiamy o tunerze, ważną uwagą dotyczącą tego typu urządzeń są wymagania odnośnie jakości sygnału telewizyjnego – znacznie wyższe, niż dla standardowego telewizora: przy źle poprowadzonej instalacji, z użyciem wielu rozgałęźników czy przewodów kiepskiej jakości, może się okazać że obraz będzie wyglądał tak:

 


Dla odbioru dobrej jakości sygnału, dodatkowe przyłącze kablowe bezpośrednio dla tunera powinno nie być konieczne, jednak może się okazać, że np. musimy wymienić przewód na lepszej jakości, czy zastosować wzmacniacz sygnału lub separator galwaniczny. Zażegnawszy problemy z odbiorem przejdźmy do tematu porównania za i przeciw każdego z typów urządzeń.
Podstawową, najważniejszą rzeczą jest tu fakt, iż tuner zewnętrzny to zupełnie niezależne i samodzielne urządzenie, które po prostu korzysta z tego samego wyświetlacza co komputer, zaś wewnętrzny jest kartą rozszerzeń, a więc jego integralną częścią potrzebującą jego zasobów do działania, ale i mogącą je wykorzystać. Tak naprawdę wszystkie poniższe podpunkty opierają się o to jedno zdanie i odnoszą się do niego. Wymieniając jednak kilka kwestii przedstawia się to następująco:

 

 

Cecha
 Tuner zewnętrzny
Tuner wewnętrzny
 Zależność od komputera Do poprawnego działania w ogóle nie potrzebuje obecności komputera, może być stosowany oddzielnie i niezależnie od niego Aby działał, musi być umieszczony w komputerze, który musi być sprawny i uruchomiony
 Konfiguracja oprogramowania Będąc niezależnym od komputera, nie jest konfigurowane za jego pomocą, listę kanałów ustawia się jak w telewizorze z menu OSD  Jest konfigurowany za pomocą oprogramowania instalowanego na komputerze, w przypadku awarii (całego komputera lub samego oprogramowania) staje się bezużyteczny
 Wymagania sprzętowe Jedyne czego potrzebujemy, to sam monitor (niekiedy nawet głośniki nie są wymagane) – a jeżeli już używamy go zamiennie z komputerem, to na pewno nie będzie on za wolny, za stary, czy nieodpowiedni Stare, słabe maszyny mogą okazać się zbyt wolne, przez co oglądanie telewizji, czy korzystanie z dodatkowych opcji, będzie niekomfortowe, a w skrajnych przypadkach niemożliwe
 Jednoczesne korzystanie z obu urządzeń Jeżeli tuner posiada funkcję PIP (ang. Picture In Picture, czyli „obraz w obrazie”), to możliwe jest wyświetlanie obrazu telewizyjnego na części powierzchni monitora, podczas gdy na pozostałej części wyświetlany jest obraz z komputera bez spowolnienia jego działania. Możliwe; domyślnie obraz może być wyświetlany w oknie programu służącego do obsługi urządzenia przy zachowaniu użyteczności komputera. Jest to rozwiązanie bardziej elastyczne pod względem rozmiaru, czy położenia obrazu telewizyjnego na monitorze.
 Wpływ na użytkowanie komputera Ponieważ urządzenie pośredniczy w przekazie zarówno obrazu, jak i dźwięku – może mieć na nie wpływ: jeżeli korzystamy z cyfrowego złącza DVI do przesyłania obrazu, a tuner posiada tylko analogowe to funkcja PIP będzie niedostępna, a korzystanie niewygodne: wówczas pozostaje nam podłączenie monitora przewodem analogowym DSUB [w dużych wyświetlaczach o wysokich rozdzielczościach, przyjmuje się że od 1680x1050 wzwyż (22 cale), może odbić się to niekorzystnie na jakości obrazu]. Podobnie z dźwiękiem, jego jakość może zostać pogorszona przez wprowadzane zakłócenia.
Natomiast nawet podczas np. grania, czy korzystania z innych wymagających aplikacji jednoczesne oglądanie telewizji nie powoduje spowolnienia działania komputera, ponieważ urządzenie nie wykorzystuje jego zasobów.
 Nie wpływa na przekaz obrazu, czy dźwięku, zachowuje elastyczność przy sposobie podłączania, ale część zasobów komputera zostaje wykorzystana przez urządzenie co powoduje jego spowolnienie, czy  wręcz uniemożliwia jednoczesne wykorzystanie.
 Ograniczenia nakładane przez urządzenie Maksymalna rozdzielczość wyświetlania obrazu telewizyjnego ograniczona przez parametry urządzenia (oczywiście sygnał z komputera wyświetlany na monitorze może być w wyższej rozdzielczości), również prawidłowe działanie funkcji PIP gwarantowane tylko do pewnej rozdzielczości; wpływ na sposób podłączania (poprzedni wers tabeli). Brak ograniczeń pod względem wyświetlania obrazu (rozdzielczości, sposobu podłączenia) i przesyłu dźwięku. Urządzenie zajmuje slot w komputerze (kłopotliwe np. przy dwóch kartach graficznych z rozbudowanym chłodzeniem i dodatkowej karcie dźwiękowej – może zabraknąć miejsca).
 Nagrywanie i opcje dodatkowe Brak możliwości nagrywania materiału telewizyjnego i innych zaawansowanych funkcji. Możliwość nagrywania, dokładnego programowania czasu rozpoczęcia  i zakończenia nagrania (opcjonalna automatyczna rozkładówka), wprowadzania innych funkcji zależnie od klasy urządzenia.
 Zdalne sterowanie (pilot) Tak, obsługa wszystkich funkcji urządzenia Tak, obsługa większości funkcji urządzenia, jednak z powodu ich mnogości te bardziej zaawansowane łatwiej ustawiać z poziomu komputera.
 Sterowanie tunerem za pośrednictwem komputera Brak takiej możliwości (nawet siedząc przy monitorze posługujemy się pilotem) Tak, obsługa absolutnie wszystkich funkcji i opcji urządzenia.
 Odbiór sygnału FM Zależnie od modelu, możliwy
 Zależnie od modelu, możliwy

Choć oczywiście poszłoby policzyć, w ilu kwestiach korzystniej wypada który typ urządzenia – nazwanie go na tej podstawie jednoznacznie lepszym lub gorszym mogłoby okazać się zbyt pochopne. Dla jednej osoby konieczność włączania komputera do oglądania telewizji będzie wielką wadą, dla innej brak możliwości nagrania czynił by urządzenie bezużytecznym. Większość informacji znajdujących się w tej tabeli należy po prostu traktować jako cechy, nie wady czy zalety – i dopiero analizując je, jak również nasze preferencje, wybrać model dla siebie.

Z wyeksponowanego zdania znad wynika jeszcze jedna zależność: jeżeli oglądamy telewizji korzystając z komputera (robiąc na nim coś w jakimś innym programie) to wygodniej korzysta się z tunera wewnętrznego (pomijając ograniczenie jego szybkości – ta niestety jest i koniec, nie da się tego w żadne sposób „obejść”). Natomiast przysłowiowe „leżenie na kanapie przed telewizorem” – wygodniejszym jest jednak z tunerem zewnętrznym.

Warto też nadmienić, że w przypadku urządzeń najtańszych, a więc minimalnej kwoty jaką wyniesie nas ta wygoda, korzystniej wypadają tunery wewnętrzne – proste karty można kupić już za kilkadziesiąt złotych, z pełnym zachowaniem ich podstawowej funkcji.

Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2 Strona 3 Strona 4

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0