ECS RD480-A939 - tani sposób na CrossFire?

Autor: Piotr Szabla, 10 września 2006 11:09:09

Nowe gry, które pojawiają się na rynku wymagają od naszych komputerów, a zwłaszcza kart graficznych, coraz więcej, stąd rosnąca popularność rozwiązań pozwalających na łączenie 2 kart w trybie SLI lub CrossFire, do takiego trybu pracy potrzebna jest odpowiednia płyta główna. Na naszym rynku pojawiło się już bardzo wiele konstrukcji z obsługą SLI, lecz płyt pozwalających łączyć karty ATI nie możemy zbyt często spotkać w naszych sklepach. W tych okolicznościach cieszyć może pojawienie sie nowej płyty opartej o chipset ATI z obsługą CrossFire. Dzięki uprzejmości firmy ECS Polska, mogłem przyjrzeć sie bliżej jednej z takich konstrukcji - ECS RD480-A939. Płyta zbudowana jest w oparciu o chipset ATI RD480, przeznaczona jest dla procesorów socket 939. Na płycie znajdują się między innymi: 4 porty SATA, 4 porty IDE, 1-gigabitowa karta sieciowa oraz kodek Realtek ALC883 odpowiadający za dźwięk i obsługujący dźwięk w standardzie 7.1. Pełna specyfikacja producenta znajduje sie pod tym adresem. Produkt ECS'a trafia do nas w standardowym pudełku.
Ilość dodatków w pudełku także nie przyprawia o zawrót głowy.Do płyty dołączone są: - taśma IDE; - taśma do podłączenia stacji dyskietek; - kabel SATA; - przejściówka molex --> zasilanie SATA; - śledź z wyprowadzeniem portu LPT; - instrukcje obsługi; - płytę ze sterownikami; - kartę wkładaną do slotu PCIex - tzw. shunt card;
Layout
Tak prezentuje się głowna bohaterka recenzji.
Wejście i wyjścia znajdujące się na płycie. Wydaje mi się, że można tam było upchnąć jeszcze port LPT - tym samym uniknąć podłączania dodatkowego śledzia i taśmy do płyty, gdy chcielibyśmy podpiąć starą drukarkę czy skaner.
Mostki znajdujące się na płycie oraz 4 gniazda SATA, a także miejsce do podłączenia wszystkich przycisków i diód z obudowy, niestety wtyki te nie są w żaden sposób oznakowane co utrudnia znacznie montaż płyty.
Miejsce do podłączenia dodatkowego zasilania z wtyku molex. Dostarczany jest tędy dodatkowy prąd dla kart graficznych.
Sekcja zasilania procesora. Płyta postada 24-pinowy wtyk ATX oraz 4-pinową kostkę P4, zasilacze 20-pinowe można także podłączyć bez problemu, zalecany jest jednak zasilacz zgodny z normą ATX 2.0, czyli 24-pinowy.
Układ odpowiadający za dźwiek - Realtek 883. Jakość generowanego dźwieku bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, szczególnie głebokie basy.
Tutaj płyta z włożoną shunt card, karty tej używamy jeśli w systemie zainstalowana jest tylko jedna karta graficzna, wtedy shunt card wkładamy w drugi slot PCIex, przeznaczony dla grafik, ustawiający tym samym tryb pracy slotu z grafiką na 16x, bez shunt carda oba sloty pracują jako PCIex 8x. BIOS
Na płycie zainstalowano standardowy BIOS Awarda, więc ogranicze się tylko do najważniejszych menu, reszta to standard, który praktycznie nie ulega zmianie niezależnie od modelu płyty.
Tutaj ustawiamy wszelkie timingi pamięci, jak widać ich ilość jest całkiem przyzwoita, co jest dość miłym zaskoczeniem
Menu dotyczące overclockingu, mamy możliwość regulacji następujących parametrów: - mnożnik procesora: od 4x do maksymalnego obsługiwanego przez procka (co 1x); - napięcie procesora: służą do tego 2 opcje - jedna to standardowa wartość początkowa - od 0.825V do 1,55V (co 0,025V), druga to to ile ma być dodane do pierwszej wartości - od 0V do 0,175V (co o,025V); - napięcie na pamięci: od 2,6V do 3,0V (krok co 0,05V); - częstotliwość szyny HTT: od 200MHz do 500MHz (co 1MHz); - opcja o wdzięcznej nazwie "Dynamic overclocking": od 2MHz do 30MHz (co 2MHz), opcja ta w założeniu miała chyba automatycznie podkręcać szynę HTT o podaną ilość MHz, ale u mnie ta opcja nie robiła nic; Na zakończenie menu służące do monitorowania parametrów pracy płyty.
Ilość parametrów, które możemy ustawić mile mnie zadziwiła, nie spodziewałem się tylu opcji po płycie, bądź co bądź budżetowej. Użytkowanie i overclocking Platforma testow: - płyta ECS RD480-A939; - procesor Athlon64 3000+; - 2x256 MB Kingston HyperX 3200; - karta graficzna ATI mach64 1MB PCI; - dysk twardy Samsung 250 GB SATA2; Po zainstalowaniu Windows i włożenia płytki ze sterownikami spotkała mnie pierwsza niemiła niespodzianka - uruchomił się autorun i powitał mnie komunikatem o tym, że ten model płyty nie jest obsługiwany, już wtedy miałem złe przeczucia odnośnie dalszej pracy testowanej konstrukcji. Miałem olbrzymie problemy z używaniem zintegrowanej karty sieciowej, pomimo zainstalowania wszystkich sterowników, skonfigurowania wszystkich ustawień, nie mogłem uzyskać dostępu do netu :-(, choć na wielu innych płytach działał bezproblemowo. Pomyślałem że jest to dobra sposobność, aby sprawdzić działanie obsługi technicznej ECS. Skorzystałem z formularza na stronie i wysłałem zgłoszenie, odpowiedzi nigdy nie otrzymałem, co muszę zaliczyć na duży minus. Pozytywnie natomiast zaskoczył mnie dźwięk 7.1 HD emitowany przez scalak na płycie. Do overclockingu ta płyta nie nadaje się wogóle. Maxymalne HTT na jakim byłem w stanie pracować to 225 MHz, co uważam za wynik mocno poniżej średniej. Moje pamięci także nie były poprawnie wykrywane przez bios, mimo iż były to markowe Kingstony HyperX 3200, to nie byłem w stanie uruchomić ich na nominalnej dla nich częstotliwości 200MHz na nominalnych timingach 2-2-2-5. Opjca Dynamic Overclocking nie działała u mnie wogóle - niezależnie jaką wartość ustawiłem, procesor pracował z defaultową szybkością. Testy wydajności Niestety nie udało mi sie porównać wydajności płyty. Początkowo współzawodnikiem w tym teście miał być Epox 9NDA3+ na nF3, testy na tamtej płycie zostały przeprowadzone bezproblemowo, ale były przeprowadzane na podkręconych komponentach, tych samych taktowań niestety nie wytrzymał ECS. Po stwierdzeniu tego faktu za późno było na poprawki, bo Epox zmienił właściciela, a wyniki pojedynczej płyty, bez konkurencji, nie wiele powiedzą. Na zakończenie chciałbym podziękować firmie ECS Polska - za wypożyczenie sprzętu, a także mojemu koledze Rafałowi - za wypożyczenie aparatu :-). Autor: Ent
Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign