Gigabyte GA-M56S-S3 - tania płyta dla AM2

Autor: Łukasz Stuszek, 12 grudnia 2007 20:48:10

Wstęp

Od kilku lat najpopularniejszymi chipsetami dla procesorów AMD są układy od NVidii. Począwszy od dwóch wersji NForce 3, przez NF4 firma ta wypracowała sobie opinię twórcy nie tylko wydajnych, ale i świetnie nadających się do overclockingu układów. Jednak zaprezentowane półtora roku temu chipsety z rodziny NForce 5 (a zwłaszcza NF550) mocno nadszarpnęły reputację NVidii – nie dosyć, że zubożono je o kilka funkcji (co wcale nie wpłynęło na zmniejszenie wydzielanego przez nie ciepła), to na dodatek okazały się często kręcić gorzej od wcześniejszego NF4, przez co wielu producentów zdecydowało się na produkcję płyt dla AM2 opartych o starszą wersję NForce.
Jednak od pewnego czasu NVidia ma w swojej ofercie kilka nowych układów z serii „5”, które wydają się być całkiem ciekawymi chipsetami. Dziś przybliżę wam Gigabyte GA-M56S-S3 - płytę opartą o NF560, której głównymi zaletami mają być nie tylko przystępna cena i bezgłośne chłodzenie, ale i całkiem niezłe możliwości podkręcania.


Na początek warto kilka słów poświęcić chipsetowi NF560. Jest to zmodyfikowana wersja układu NF550 – największą zmianą jest zauważalne zmniejszenie poboru prądu, dzięki czemu większość płyt opartych o NF560 jest chłodzona jedynie przez radiator i, co najważniejsze, z reguły lepiej się podkręca w porównaniu do konstrukcji wykorzystujących starszego NForce’a 550.
Od pewnego czasu w polskich sklepach dostępne są również płyty główne oparte o chipsety NF520 oraz NF520LE – są to uboższe (słabsza karta sieciowa, mniej złącz SATA) wersje NForce 560, pozbawione również takich funkcji jak: „NVidia FirstPacket”, która ma wpłynąć na optymalizację wymiany pakietów w ruchu sieciowym, oraz „TCP/IP Acceleration” – dzięki niej procesor ma zostać sprzętowo odciążony przez chipset z filtrowania tychże pakietów; technologie te były do tej pory dostępne wyłącznie w droższych modelach z rodziny NForce 5 (590SLI i 570Ultra).
Poniższa tabelka przedstawia różnice między poszczególnymi układami:Na koniec warto również napomknąć o NForce 500 – jest to nic innego jak przemianowane chipsety ze znanej i lubianej przez overclockerów serii 4.
Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2 Strona 3 Strona 4 Strona 5 Strona 6 Strona 7

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign