Test zasilacza EVER SILVER 480W

Autor: Marcin Szymanowicz, 25 czerwca 2007 14:57:50

Wstęp i opis

Zasilacz Ever Silver 480W

Firma EVER, największy polski producent systemów zasilania awaryjnego, powstała w 1991 roku i od początku swojego istnienia związana jest z branżą elektroniczną. Marka ta kojarzy się przede wszystkim z zasilaczami awaryjnymi, popularnie zwanymi UPS. Dość niedawno bo w 2006 roku firma zaczęła sprzedawać zasilacze do komputerów PC pod nazwą SILVER. Zobaczmy zatem jak sprawuje się jeden z przedstawicieli tej serii.

Opis opakowania

Zasilacz zapakowano w kartonowe pudło wyposażone w plastykową rączkę ułatwiająca jego transport. Opakowanie utrzymano w kolorystyce czarno-zielonej, charakterystycznej dla firmy EVER. Na pudełku znajdziemy szereg ważnych informacji, m.in. fakt posiadania 3 letniej gwarancji (serwis zasilacza w 48godzin), aktywne PFC oraz podwójną linię +12V. Na lewym boku kartonu umieszczono tabliczkę z charakterystyką napięciowo-prądową, a także dokładny adres producenta wraz z emailem i telefonami. Sam zasilacz to dobrze znana konstrukcja produkowana w Chinach, choć jak zaznacza producent, została ona lekko zmodyfikowana.

Specyfikacja techniczna

MOC: 480W

Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość): 150mm x 86,4mm x 140mm

Standard wykonania: ATX12V v2.2 (dwie osobne linie +12V)

Posiadane zabezpieczenia:

-Zabezpieczenie przed zwarciem

-Zabezpieczenie przeciążeniowe

-Zabezpieczenie nadnapięciowe

-Zabezpieczenie nadprądowe

-Działanie bez obciążenia

-Zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą

Inne cechy: Aktywne PFC, zgodny z dyrektywą RoHS

Charakterystyka napięciowo-prądowa:

Muszę wspomnieć, że wszystkie wyżej wymienione dane techniczne dostępne są w instrukcji dostarczonej wraz z zasilaczem. Jest ona bardzo rozbudowana i zadowoli najbardziej wybrednego użytkownika. Znajdziemy w niej dosłownie wszystkie informacje o zasilaczu. Za instrukcję, należy się firmie EVER złoty medal i wyróżnienie!!!

Opis zewnętrzny

Obudowę zasilacza wykonano z dobrze wykonanej i dopasowanej blachy. Lakier, jakim pomalowano zasilacz, ma barwę stalowo-grafitową. Powierzchnia jest połyskliwa i podatna na zarysowania. Należy uważać przy wkładaniu PSU do obudowy komputera, by go nie porysować. Poniższe zdjęcia najlepiej zaprezentują wygląd EVER-a SILVER 480W.

Na jednej ze ścian PSU umieszczono tablicę z charakterystyką napięciowo-prądową. Niestety naklejka jest źle przyklejona. Po włożenie zasilacza do komputera zostanie odwrócona do góry nogami, a wtedy ciężko będzie nam cos z niej odczytać. No chyba, że staniemy na głowie :-)

Opis wewnętrzny

We wnętrzu EVER-a SILVER 480W, znajdziemy dobrze rozplanowaną i dość gęsto upakowaną elektronikę. Rozmieszczenie elementów nie przeszkadza zbytnio w przepływie powietrza a wygospodarowanie wolnego miejsca przy kratce wentylacyjnej ułatwia wydmuchiwanie go na zewnątrz. Zastosowane radiatory nie są może za wielkie, ale nie odbiegają swoimi wymiarami od tych jakie stosuje większość producentów markowych zasilaczy. Oczywiście przedłużenie radiatorów lub ich bardziej rozłożysta budowa, z pewnością poprawiła by chłodzenie elektroniki.

Wentylator podłączony jest do płytki PCB za pomocą 2-pinowej wtyczki, dlatego jego wymiany na inny (cichszy lub świecący) nie powinna przystworzyć problemu. Mam jedną uwagę odnośnie pracy zasilacza. Możliwe, że jest to jednostkowy przypadek, który dotyczy wyłącznie testowanego egzemplarza. Chodzi mianowicie o fakt dziwnego popiskiwania, które dochodzi z wnętrza PSU w trakcie jego bezczynności, czyli przy wyłączonym komputerze. Po uruchomieniu PC-ta dźwięk ten po minucie cichnie, ale pewien niesmak pozostaje. Poza tym wszystko oczywiście działa jak należy.

Okablowanie

Do wykonania wiązek firma EVER wykorzystała w większości kable 16AWG i 18AWG. Komplet okablowania został owinięty oplotem z czarnej siatki, jedynym wyjątkiem jest wiązka zarezerwowana dla dwóch wtyczek PCIE - ona została opleciona pomarańczową. Złącza zostały wykonane pierwszorzędnie. Wielki plus należy się w szczególności za MOLEX-y, które wyposażono w specjalne listki, ułatwiające wyciąganie wtyczek z odpowiadających im gniazd w napędach czy dyskach twardych. Wszystkie pozostałe zostały idealnie wyprofilowane, co pozwala na wygodne wkładanie oraz wyjmowanie.

Jak widać na powyższym zdjęciu, wiązek nie jest zbyt dużo. Kable są wystarczająco giętkie i podatne na układanie w obudowie komputera. Osobiście jestem zwolennikiem odpinanych kabli, dlatego brakowało mi tego rozwiązania w zasilaczu EVER SILVER 480W.

Rozplanowanie wiązek:

- Rozłączane złącze ATX12V 24/20-pin (46cm)

- Złącze ATX12V 4-pin (50cm)

- Złącze PCI-E 6-pin (50cm) + PCI-E 6-pin (65cm)

- SATA (50cm) + SATA (65cm)

- Molex 4-pin (50cm) + Molex 4-pin (65cm) + Molex 4-pin (80cm)+ Floppy 4-pin (95cm)

- Molex 4-pin (50cm) + Molex 4-pin (65cm) + Molex 4-pin (80cm)+ Floppy 4-pin (95cm)

Rodzaje i ilości wtyczek zasilających

1x Rozłączane złącze ATX12V 24-pin / 20-pin
1x Złącze ATX12V 4-pin
2x 6-pinowe złącze zasilania kart graficznych PCI Express (widoczny ładny pomarańczowy oplot)
2x złącze FDD (Floppy) , 6x złącze HDD (Molex)
Na powyższej fotografii można zauważyć giętkie listki w jakie wyposażono wtyczki MOLEX. To one ułatwią nam życie, po ściśnięciu wypchną molex z gniazda np. dysku twardego.
2x złącze SATA (kable biegnące do drugiej wtyczki SATA pozbawiono oplotu)
Wentylacja zasilacza
Za wentylację wnętrzności zasilacza odpowiada jasno zielony, 12 centymetrowy wentylator. Cechuje się on wysoką kulturą pracy - nie przeszkadza w żadnym stopniu nawet po kilku godzinach obciążenia. Prędkość, z jaką obraca się cooler uzależniona jest od temperatury, a jej regulacja odbywa się automatycznie.
Jak widać na powyższym zdjęciu, jedna ze ścianek została wyposażona w strukturę przypominającą plaster miodu - jest to nic innego jak kratka odpowiedzialna za wentylację wnętrza zasilacza. Firma EVER takie rozwiązanie nazwała dumnie "ATF" czyli Air Flow Technology.

Specyfikacja techniczna wentylatora:

- Producent wentylatora: POWER LOGIC

- Model wentylatora: PL12D12L

- Wymiary: 120 x 120 x 25 (mm)

- Napięcie znamionowe: DC12V

- Szacowany prąd: 0.12A

- Typ łożyska: kulkowe

- Głośność: brak danych

- Prędkość obrotowa: Brak danych

Wyposażenie dodatkowe

W pudelku, prócz samego zasilacza, co oczywiście nie dziwi, znajdziemy kabel sieciowy, komplet śrubek montażowych a także dwie opaski zaciskowe, tzw. szybko-złączki. Muszę w tym miejscu wspomnieć o obszernej, wręcz doskonałej instrukcji obsługi, która zawiera dosłownie wszelkie informacje dotyczące całej rodziny zasilaczy SILVER, począwszy od modelu 380W, poprzez 420W i 480W, a kończąc na 520-watowej jednostce. Instrukcje napisana jest w dwóch językach polskim i angielskim.
Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2 Strona 3 Strona 4

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign