Cooler Master Hyper UC vs Pentagram HP-100AlCu

Autor: Piotr Szabla, 06 kwietnia 2007 15:45:57

Cooler Master Hyper UC

Zarówno Intel jak i AMD proponują nam coraz nowsze procesory. Mimo zmniejszania procesu technologicznego, ilość oddawanego ciepła jest wciąż duża. Producenci próbują z tym walczyć, jednak zapomnieli o jednej ważnej sprawie – mianowicie dołączanego cooler`a zwanego BOX`em który jest mało wydajny i strasznie hałaśliwy. Firma Extreme-PC dostarczyła w moje ręce dwa wentylatory o bardzo zbliżonej budowie, lecz diametralnie różnej cenie. Postaram się wam pomóc w wyborze między Cooler Masterem Hyper UC a Pentagramem HP-100AlCu Lite. Może to właśnie dziś należy zastanowić się nad wymianą starego coolera? Cooler Master spodobał mi się już na samym początku. Duże, kolorowe, przeźroczyste pudełko ukazujące cooler, przedstawiający jego zalety oraz specyfikację techniczną. Wzrok przyciąga również chromowany wentylator 90mm. Z pudełka dowiedziałem się że maksymalna szybkość wentylatora to 2500rpm, waga wynosi 430 g ,minimalna głośność to 17 dBA, a żywotność wentylatora oscyluje w granicach 30.000 godzin. Producent dodatkową naklejką informuje nas też o zgodnością z RoHS, podkreślając na niej „Low Noise High Performance”. Czy producent mówi prawdę? Dowiemy się za chwilę.
Po otwarciu pudełka okazało się, że cooler umieszczony jest w następnej plastikowej wytłoczce, nie uchroniło go to jednak przed kuleczkami widocznymi na zdjęciu – najwyraźniej podczas transportu woreczek wchłaniający wilgoć pękł. Moją uwagę zwróciła 4 pinowa wtyczka co świadczy o automatycznym regulowaniu obrotów wentylatora.
Budową przypomina nam wiele znanych coolerów opartych na 6 x heatpipach. Wykonanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Spód zabezpieczony jest taśmą która informuje laików że przed montażem należy ją usunąć.
W środku znalazłem też mniejszy tekturowy kartonik. Znajdowały się w nim wszystkie części niezbędne do montażu oraz instrukcja zawierająca gwarancję na 24 miesiące. Zapinki są solidnie wykonane, a zestaw składający się z nich przewiduje montaż cooler`a na każdej dostępnej obecnie platformie. Wielojęzyczna instrukcja nie zawiera języka polskiego, jednak załączone obrazki wyjaśniają wszystko.
Montaż nie sprawił mi wielu problemów, jednak trzeba zdemontować płytę główną aby to zrobić. Producent dostarczył nawet narzędzie do dokręcania śrubek. Jedyne co moim zdaniem zasługuje na naganę to pasta przewodząca. Rozsmarowanie małej ilości na procesorze jest wręcz niemożliwe, ponieważ jest bardzo gęsta.
Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1 Strona 2 Strona 3

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign