Spire VertiCool IV

Autor: Piotr Szabla, 26 marca 2007 06:36:12

Jak grzeją się nowe procesory, przekonuje się każdy kto pragnie je choć trochę podkręcić. Często w trakcie podkręcania okazuje się że dostarczony wraz z procesorem wentylator nadaje się jedynie do pracy na domyślnych ustawieniach. Przeważnie wtedy większość z użytkowników zaczyna się rozglądać za wydajniejszym rozwiązaniem pozwalającym schłodzić rozgrzany rdzeń procesora. Kilka dni temu, dzięki uprzejmości firmy Spire Corp., otrzymałem do testów ich najnowszy produkt - wentylator procesora VertiCool IV. Wewnątrz szarego, kartonowego pudełka znalazłem następne które prezentowało się o niebo lepiej.
Według producenta coolerek ten bez problemu powinien poradzić sobie chłodząc następujące procesory: * Celeron D ~ 2.93 GHz (340J) * Core2Duo ~ 2.33 GHz (775 Dual-core) * Pentium 4 ~ 3.73 GHz (775 Prescott) * Pentium D ~ 3.4 GHz (775 Dual-Core) * Pentium EE ~ 3.73 GHz (775 Dual-Core) * Athlon 64 ~ 4800+ (K8) * Athlon 64 FX-51 (K8) * Athlon 64 FX-53 (K8) * Athlon 64 FX-55 (K8) * Athlon 64 FX-57 (K8) * Athlon 64 FX-60 (K8) * Athlon 64 X2 ~ 4800+ (AM2) * Opteron ~ 2.6 (K8) * Sempron ~ 3300+ (K8) Testowany wiatrak sprzedawany jest z zapinkami pasującymi do procesorów AMD Socket 754/939/940 oraz Intela LGA775 i Socket 478. Na stronie producenta można znaleźć informację, że testowany wentylator pasuje również do procesorów AMD Socket AM2 - niestety nie znalazłem zapinki oraz żadnej wzmianki w instrukcji na ten temat. Z informacji jakie uzyskaliśmy od polskiego przedstawiciela Spire wynika, że w kwietniu na polskim rynku pojawi sie wersja przystosowana do złącza dla AM2. Dodatkowo, w zestawie oprócz chłodzenia i zapinek znajdują się: kontroler obrotów (montowany w miejscu śledzia kart rozszerzeń), tubka pasty przewodzącej typu H, dwa rodzaje backplate'ów oraz instrukcja montażu i niezbędne śrubki.
Gabaryty chłodzenia nie należą do małych - sam radiator ma wymiary 71×98×123 mm. Jest on wykonany w całości z miedzi, co powoduje, że jego waga też jest większa niż przeciętna. Podstawa radiatora nie jest może wypolerowana na lustro ale jakości wykonania nie można nic zarzucić. Za transport ciepła z podstawy do 52 finów odpowiedzialne są cztery ciepłowody (heat-pipe). Jak więc widać, poza użyciem miedzi konstrukcja Spire nie odbiega zbytnio od chłodzeń innych producentów.
W testowanym produkcie za wymuszenie odpowiedniego przepływu powietrza przez radiator odpowiedzialny jest wentylator o wymiarach 90x90x25 mm. Jest to konstrukcja wykonana z półprzeźroczystego plastiku, w której wykorzystano łożyska kulkowe.
Maksymalna prędkość obrotowa wentylatora deklarowana przez producenta to 3500 obr/min. Potrafi on wtedy przepompować ok. 58CFM przez radiator, generując przy tym ok. 26dBa. Minimalne parametry pracy zostały określone jako 2000 obr/min i odpowiednio 37CFM i ok. 19dBa.
Instalacja coolerka nie jest najprostsza, wymaga bowiem wymontowania płyty głównej z obudowy oraz pewnej wprawy. Spowodowane jest to sporą wagą radiatora i koniecznością montażu backplate'a z drugiej strony płyty, by nie odkształcała się (i nie uległa uszkodzeniu) pod jego ciężarem. Gdy mamy płytę wymontowaną, za pomocą 4 dołączonych śrubek montujemy do radiatora odpowiednią zapinkę, a następnie skręcamy radiator, płytę i backplate razem. Ponieważ brak jakichkolwiek ograniczników musimy sami kontrolować odległość zapinek od płyty głównej. Skręcając zbyt mocno backplate z radiatorem możemy doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej (zdjęcie poniżej).
Gdy wszystko jest już gotowe możemy przystąpić do sprawdzenia wydajności testowanego chłodzenia. Ja nie zważając na zalecenia producenta zamierzam przetestować VertiCool IV na procesorze Core2Duo E6400 taktowanym znacznie ponad zalecenia Spire. ?eby nie było nudno VertiCool IV stanie w szranki z wentylatorem Intela dostarczonym razem z procesorem oraz wysłużonym już Arctic Cooling Freezer 7 Pro.
W trakcie testu mierzona była temperatura rdzeni procesora Intel Core2Duo E6400. Poniżej znajdują się wyniki dla procesora podkręconego do 3000MHz przy domyślnym napięciu zasilającym oraz 3400MHz przy napięciu rdzenia 1.4V. Wg szacunkowych danych procesor przy tych parametrach pracy i pełnym obciążeniu powinien wydzielać odpowiednio ok. 92W i 132W. Pomiar temperatur odbywał się za pomocą programu Everest Ultimate i CoreTemp tuż po uruchomieniu systemu (na wykresie oznaczona jaki Idle), po godzinnym obciążeniu procesora programem Orthos (Stress) oraz po 30min od wyłączenia tego programu Othos (Idle 2).
Komentarz odnośnie wyników - dostarczony razem z procesorem coolerek Intela pozwalał na bezproblemową prace przy taktowaniu 3000MHz, a temperatura procesora podczas intensywnego obciążenia ustabilizowała się na 69 st.C. Niestety na co dzień nie jest zalecane utrzymywanie temperatury rdzenia ponad 60 st.C więc wynik Intela możemy uznać za niezadowalający. VertiCool IV sprawdził się całkiem nieźle - temperatura jedynie 55 st.C. Freezer zanotował jeszcze lepsze wyniki - 51st.C w stresie - choć należy nadmienić że Freezer posiada o 50% więcej ciepłowodów (6) niż VertiCool (4) - dzięki czemu sprawniej transportuje ciepło z procesora do finów. Przy częstotliwości 3400MHz różnice pomiędzy poszczególnym wentylatorami trochę się zwiększyły z jednym wyjątkiem. Chłodzenia Intela pozwalało jedynie na uruchomienie komputera przy testowanej częstotliwości. Jakakolwiek próba obciążenia procesora powodowała wzrost jego temperatury do ponad 85st.C i kończyła się zawieszeniem lub restartem komputera. Jak widać na wykresie wentylator Intela tracił w idle ok. 14st.C do Spire i ponad 17st.C do Freezera 7 Pro. Jedyną kategorią w której chłodzenie Intela wygrywa z VertiCool IV jest głośność przy maksymalnych obrotach - VertiCool i Freezer są trochę głośniejsze od wentylatora Intela. Powiem szczerze, że spodziewałem się lepszych wyników po tym chłodzeniu, szczególnie patrząc na wydajność aluminiowego coolerka Freezer 7 Pro. Niestety, poprzez użycie tylko 4 ciepłowodów, powyżej pewnej granicy wentylator ten przestaje sobie radzić z oddawaniem ciepła. Nie jest to słaby wentylator - bez problemowo chłodził procesor pracujący z zegarem 3000 i 3400MHz, jednak za tą cenę można znaleźć wydajniejsze konstrukcje. Zalety: - zaliczyłbym ładny design, - możliwość instalacji na wielu platformach, - dołączony regulator obrotów. Wady: - brak zapinki AM2 (planowana wersja pod AM2 w kwietniu 2007), - montaż, - waga, - brak podkładek pod zapinki (przy mocnym dokręceniu zapinka może porysować/uszkodzić płytę główną).
Dziękujemy firmie Spire za dostarczenie sprzętu do testów.
Autor: Jakub ?uszczek (raptor) Zapraszamy do komentowania publikacji na naszym forum dyskusyjnym
Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0