Thermaltake Big Water 735 vs Thermaltake Big Water 745

Autor: Jarogniew, 16 grudnia 2006 01:12:46

Podziękowania dla firmy x4pro za udostępnienie sprzętu do testów.
Od dłuższego czasu w kącie mojego pokoju stało ogromne pudełko zawierające dwa gotowe zestawy chłodzenia cieczą. Przez parę dni patrząc na wielkość opakowania myślałem "gdzie ja to zamontuje?", "czemu się na to zgodziłem?" czy "jutro, to otworze i przetestuje... jutro". Czas mijał nie ubłagalnie, a Big Water’y pokrywały się kurzem. "Dobra robimy to dziś" pomyślałem i czym prędzej zabrałem się do odpakowania paczki. Po krótkich oględzinach, stwierdziłem, że są one bardzo dobrze wykonane. Cóż jeszcze tego samego dnia Big Water został zamontowany, czego wynikiem jest recenzja, którą teraz czytacie. W wielkim pudle, znalazłem dwa dość spore pudełka. ?adne, kolorowe informujące nas o zawartości, przedstawiające plusy zestawów TT. Dokładną specyfikacje i zawartość pudełka. Dodatkowo wyposażono je w rączki pomagające przenosić opakowanie z miejsca na miejsce ;)
Thermatake Bigwater 735, dzięki wycięciu możemy "na żywo" zobaczyć część elementów.
Thermatake Bigwater 745.
Poszczególne części układów zostały zabezpieczone specjalnie wyprofilowaną pianką. Bardzo dobre zabezpieczenie... powinno bez problemu przetrwać wysyłkę PP.
Thermatake Big Water 735 Na pierwszy ogień poszedł mniejszy zestaw, po otworzeniu opakowania i wyjęciu wszystkiego z środka znajdziemy: -blok na cpu: Spód bloku został wykonany z miedzi. Jest dość ciężki i gruby bo ma aż 1,3cm (cały blok bez złączek to prawie 2,4cm). Konstrukcja nie jest niczym specjalnym, ot zwykły wyfrezowany zygzak. Top został wykonany z akrylu. Na dwóch bokach znajdziemy napis Thermaltake. Z jednego rogu pleksy wystaje kabelek zakończony 3pinową wtyczką znaną z wentylatorów. Do czego służy zapytacie, cóż producent postanowił pójść na rękę wszystkim fanom świecidełek i umieścił w topie niebieską diodę, zasilaną z gniazda 3pin z płyty głównej. Efekt piorunujący;) zresztą przekonacie się sami przeglądając zdjęcia:
Bloczek w pełnej okazałości. Z profilu...
.
...i od spodu.
Droga którą musi pokonać płyn odbierając ciepło. Prawie jak w N4S:Carbon
Dioda z kabelkiem zasilającym. Szkoda, że producent nie pomyślał o oplocie.
Dioda w akcji... blok zresztą też.
- pompka wraz z rezerwuarem Specyfikacja: Zasilanie: 12 V Moc: 10,8 W Przepływ: 400 l/h (+/- 50) Wysokość podnoszenia: 210cm Wymiary pompki: 75mm x 70mm x 75mm (Długość x Szerokość x Wysokość) Wymiary rezerwuaru: 86mm x 66mm x 110mm (Długość x Szerokość x Wysokość) Pojemność rezerwuaru: 350ml Pompka dostarczona z zestawem jest mała i czarna, niczym szczególnym się nie wyróżnia. Dopiero podłączając rezerwuar otrzymamy bardzo ciekawą pozycje zasilaną napięciem 12V z molexa. Obydwa elementy łączymy (dalsza część tylko dla pełnoletnich! ;) ) poprzez wsunięcie wystającej z pompy rurki w otwór w pojemniku wyrównawczym. Pchamy do oporu, a dzięki zastosowaniu oringów następuje samouszczelnienie i nie musimy się bać o jakikolwiek wyciek. Wlewanie wody, odpowietrzanie układu jak i zlewanie wody jest naprawdę bardzo proste. Jedno z wygodniejszych rozwiązań jakie widziałem. Pompa i rezerwuar mają od spodu podklejoną miękką gumę mającą tłumić drgania. Skoro już o tym mowa, wypada wspomnieć o kulturze pracy: pompka jest głośna, a antywibracyjne podkładki nie wiele dają. Nie ma co myśleć o ciszy... Byłbym zapomniał, na topie pompki została umieszczona niebieska dioda, świeci jasno i pewnie sprawi przyjemność niejednemu miłośnikowi świecących komputerów.
Tylko czeka na zalanie.
Prawie jak innovatek.
Mały czarny sześcian. Prosta i miła dla oka konstrukcja.
Skala pokaże nam kiedy trzeba dolać płynu...
...a pomoże nam w tym duży otwór zabezpieczony wygodną nakrętką z oringiem.
System antywibracyjny ;) na pompce...
... i rezerwuarze.
-chłodnica 1x120mm -kontroler obrotów Specyfikacja: Wymiary chłodnicy: 166mm x 122mm x 35mm (Długość x Szerokość x Wysokość) Materiał: miedź i aluminium Wymiary wentylatora 120mm x 120mm x 25mm (Długość x Szerokość x Wysokość Prędkość: 1300-2400 RPM Przepływ powietrza: 38,6-93,7 CFM Generowany hałas: 16-30 dBA Chłodnica o coraz rzadziej spotykanej dzisiaj konstrukcji – miedziana powyginana rurka i aluminiowe finy. (jak w skraplaczach). Całość została zabudowana w estetyczną czarną matową obudowę. Radiator ma nagwintowane otwory pozwalające na przykręcenie go w obudowie w miejsce jednej „sto dwudziestki”. Wentylator przykręcony do chłodnicy jest, typowo dla Thermaltake, czarny z pomarańczowymi łopatkami. Po podłączeniu go pod zasilanie, od razu go wyłączyłem zastanawiając się co się dzieje. Po sprawdzeniu czy nic nigdzie się nie wplątało, włączyłem ponownie. Znów przeraźliwy hałas, który mogę porównać do Delt 120x120x38mm, na szczęście dostarczono kontroler obrotów. Inaczej musielibyśmy wysłuchiwać skargi sąsiadów na hałas w nocy ;). Jednak nawet po skręceniu na minimum wentylator jest dobrze słyszalny w pomieszczeniu.
Black box.
Chromowany grill uchroni nas przed stratą palców.
Aluminiowe finy.
Mój bohater!! ...uratował mnie przed utratą słuchu.
Układ został oparty o złączki skręcane na wąż o średnicy wewnętrznej 3/8” (9.5mm). Do zestawu dołączono go 4 metry. Zielonkawy UV-aktywny sprawia miłe wrażenie... do czasu gdy przyjdzie nam go ułożyć w obudowie. Niestety jest bardzo twardy i mało elastyczny, a przy większym łuku bardzo chętnie się załamuje. Gdy go już okiełznamy i zamontujemy układ, nadchodzi czas na napełnienie. I w tym wypadku dostajemy produkt Thermaltake, który nam w tym pomoże – 500ml UV-aktywnego zielonego glikolu.
Prawdziwy twardziel.
Ta zielona ciesz zabezpieczy nasz układ przed glonami i korozją.
-akcesoria:
Kilka torebek strunowych z zapinkami, śrubkami itp.
Zestaw montażowy dla BTX
Zestaw montażowy dla AMD K8 (bez am2 :( ), Intel LGA775
?ruby, śrubki, nakrętki podkładki i nawet pasta termoprzewodząca.
?ledź pozwalający na wyprowadzenie/wprowadzenie węży za/do obudowy.
-instrukcja Licząca około 30 stron kolorowa książeczka szybko i sprawnie przeprowadzi nas przez instalacje chłodzenia w naszym komputerze. Każda akcja jest dokładnie wyjaśniona i pokazana krok po kroku na zdjęciach. Każdy poradzi sobie z zamontowaniem tego zestawu.
Szybka lektura lub obejrzenie obrazków (co kto woli) i wszystko staje się jasne.
Thermatake Big Water 745 Młodszy, ale większy brat 735. Powoli wyciągam elementy z opakowania (hmm deja vu?), wszystkie elementy prócz dodatkowej chłodnicy są dokładnie takie same jak we wcześniej opisanym zestawie, dlatego nie będę się powtarzał i tylko je wymienię: -blok na cpu -pompka z rezerwuarem, -chłodnica 1x120mm, -wąż i chłodziwo, -zapinki i śrubki, -śledź z otworami na wąż, -regulator obrotów, -instrukcja Oraz nowy element: -chłodnica 2x120mm Specyfikacja: Wymiary chłodnicy: 272mm x 122mm x 35mm (Długość x Szerokość x Wysokość) Materiał: miedź i aluminium Wymiary wentylatora 120mm x 120mm x 25mm (Długość x Szerokość x Wysokość Prędkość: 1300 RPM Przepływ powietrza: 54,4 CFM Generowany hałas: 26 dBA Chłodnica posiada identyczną konstrukcję jak mniejszy model i podobnie jak on została zamknięta w schludnej metalowej obudowie pomalowanej na czarny mat. Dwa pomarańczowo wentylatory chłodzą nagrzaną chłodnice. Niestety dość głośna praca pozwala na usłyszenie ich w całym pokoju. Mamy już jeden pojedynczy radiator, teraz doszedł drugi 2 razy większy. Musimy posiadać sporą obudowę, żeby zamontować obydwa wewnątrz lub wystarczy dokręcenie aluminiowych nóżek, które znajdziemy razem z chłodnicą i postawienie jej obok.
Montaż: Nie będę się rozpisywał na temat montażu, nie ujrzycie też fotorelacji z tej czynności. 735 – od niego zacząłem test. Kierując się instrukcją po niecałych 30minut zestaw dzielnie chłodził procesor. Wszystko idealnie pasowało do siebie, nie ma mowy o krzywych gwintach. Czy nie pasujących zakrętkach. Duży plus za przemyślany montaż bloku. Gdy wszystko było gotowe, zalałem rezerwuar do pełna i odpaliłem komputer , cały czas dolewając płynu, nim pojawiło się logo systemu operacyjnego, zakręcałem korek w zbiorniku. Chwila na odpowietrzenie i czas na test... wyniki już niebawem. 745 – po przeprowadzeniu testów i przemyśleniu sprawy postanowiłem nie demontować całego układu i zakładać takich samych części tylko, że z innego pudełka. Postanowiłem tylko dołożyć do złożonego chłodzenia podwójną chłodnice. Podniosłem pompkę nad wcześniej przygotowany pojemnik, odłączyłem rezerwuar i zlałem płyn. Oczywiście nie wszystko , wypłynęło, ale wystarczyło dmuchnąć w złączke w pompce, aby cała ciecz wyleciała. Teraz szybkie odkręcenie nakrętek i zdjęcie węży. Niestety szybko się nie dało, musiałem obcinać węże, następnie wykręcić króćce i za pomocą 2 par kombinerek odkręcać nakrętki. Podłączyłem chłodnice, ponownie zalałem wodą. Co się stało? Pompka zaczęła pracować bardzo cicho i praktycznie przestała drgać, winę za to ponosi spory spadek przepływu po podłączeniu drugiego radiatora.
Big Water 745... wyobraźcie sobie, że nie ma stojącej obok obudowy chłodnicy i macie... Big Water 735
Zestaw nocą...
Test: Casz na mały pojedynek. Test został przeprowadzony na platformie mojego kolegi ( pozdrowienia dla Sepy ), ze względu na to, że „multizapinka” nie ma otworów pod AM2 i nie miałem jak założyć bloku u siebie;) Konfiguracja: Procesor: Athlon64 3000+ Venice Płyta główna: Gigabyte GA-K8MNF-9 Testy zostały przeprowadzone przy taktowaniu procesora 1800mhz na standardowym napięciu oraz przy 2500mhz także na standardowym napięciu. Przy ustawieniach wentylatora na chłodnicy 1x120mm na minimum oraz maksimum. W dwóch trybach IDLE (praca z systemem, firefox, foobar) i STRESS (obciążenie procesora programem SP2004 pomiar temperatury po 30minutach jego działania)
Wyniki:
Podsumowanie: Zestawy są na tyle do siebie podobne, że nie będę pisał o każdym z osobna, opiszę je razem. Gdy zgodziłem się na napisanie tej recenzji byłem negatywnie nastawiony do chłodzenia wodnego firmy Thermaltake. Jednak jakość wykonania oraz jak pokazały testy, dobra wydajność, zmieniły moje zdanie. Niestety nie jest super, hałas jaki wytwarzają wentylatory jest porównywalny do boxowego chłodzenia (mówię oczywiście o ustawieniu małej chłodnicy na minimum...). Jest to duża wada, szczególnie, że duża rzesza osób decydująca się na chłodzenie cieczą, liczy na ciszę. Kupując ten zestaw na pewno będą rozczarowani. Podświetlenie bloku i pompki jest bardzo fajnym dodatkiem. Nie każdy jednak lubi robić choinkę z komputera i tu kolejny minus: jeżeli już wyłączymy diodę w bloku, zostanie nam wiszący z boku kabelek, którego się nie pozbędziemy. Z pompką jest jeszcze gorzej, tu nie da się wyłączyć oświetlenia. Dodatkowo dość dziwne gwinty nie pozwalają na zmianę złączek na inne, dlatego też jesteśmy uzależnieni przy rozbudowie od jednego producenta. Reasumując, jeżeli nie masz pomysłu na złożenie zestawu samemu, nie liczy się dla Ciebie cisza. A wydajność oferowana przez recenzowane zestawy jest wystarczająca, jest to zestaw dla Ciebie. Jeżeli zależy Ci na ciszy i wydajności, czy na łatwej rozbudowie o części jakie będziesz chciał szukaj dalej... Plusy: -jakość, -niezła wydajność, -cena, -łatwy montaż, Minusy: -hałas, hałas i jeszcze raz hałas, -twarde i sztywne węże, -może być problem z montażem w małych obudowach, -zajmuje dużo miejsca, -wspominałem już o hałasie?, -niekompatybilność z produktami innych producentów
Podziękowania dla firmy x4pro za udostępnienie sprzętu do testów.
Autor: Michał "Jarogniew" Tyczyński Zapraszamy do komentowania publikacji na naszym forum dyskusyjnym
Komentarzy do artykułu: 0
Oceń artykuł w skali 1-10:
Strona 1

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy - dodaj pierwszy!

© TechWorks 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Ratyodesign